ابزارهای سئو

بیان 3نکته اساسی در تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز

تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟

 تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز | از سری آموزش های بزار سئو به تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز می پردازیم.

ابتدا در مورد سرچ کنسول جدید صحبت می کنیم . و در ادامه به تقاوت میان سرچ کنسول و وبمستر می پردازیم.

کنسول جدید جستجوی گوگل چند روز پیش پس از حدود یک سال آزمایش ، در دسترس عموم قرار گرفت.

البته کنسول جستجوی جدید هنوز به طور کامل در دسترس همه سایت ها و کلیه وب مسترها نیست .

و به تدریج در دسترس کاربران و کلیه جستجوگرها قرار می گیرد. حدود 4 ماه پیش ، گوگل تعدادی از وب مسترها را به عنوان آزمایش کننده جدید جستجوی کنسول انتخاب کرد.

و موارد بسیاری را در این مدت آزمایش کرد و از بازخورد آزمایش کنندگان برای بهبود عملکرد و حتی ظاهر جستجوی کنسول استفاده کرد .

در ادامه به تفاوت بین سرچ کنسول و وبمستر تولز می پردازیم.

 

 تفاوت بین سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟
تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟

 تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز

در کنسول جستجوی قدیمی Google در بخش Search Analytics ، وب مسترها می توانند تا 90 روز پیش به داده دسترسی پیدا کنند ،

اما در کنسول جستجوی جدید Google ، کاربران می توانند تا 16 ماه پیش اطلاعات سایت خود را مشاهده کنند.

البته با اتصال Google Analytics به کنسول جستجوی گوگل ، می توانید تعداد زیادی از داده های کنسول جستجوی گوگل را به طور نامحدود در گوگل آنالیتیکس ذخیره کنید ،

اما در هر صورت ، استفاده از این دو سرویس متفاوت است و زمان ذخیره سازی در کنسول جستجو اضافه می شود. برای وب مسترها و سئو بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

 تفاوت بین سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟
تفاوت بین سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟

تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز |سرچ کنسول جدید پیشرفتهای زیر را نسبت به ورژن قدیمی داشته است.

 •  تفاوت بین سرچ کنسول و وبمستر تولز |در سرچ کنسل قدیم آمار ترافیک داده وبسایت شما برای حداکثر ۳ ماه پیش بود اما در سرچ کنسول جدید این مقدار به ۱۶ ماه رسید. تازه ما در دوره ۳۰ ساعته آموزش گوگل آنالیتیکس ترفندی خواهیم گفت که می‌توانید این ۱۶ ماه را بی نهایت کنید و بعد از ۱۶ ماه دیگر داده های شما پاک نشود 😉
 •  تفاوت بین سرچ کنسول و وبمستر تولز |در سرچ کنسول جدید قابلیت استفاده از موبایل رو هم داریم.
 • آپشن  Tracking Flow (ردیابی جریان) برای کمک به شما در مانیتورینگ و رفع اشکال و درخواست یک خزیدن دوباره توسط خزنده‌های گوگل  تفاوت بین سرچ کنسول و وبمستر تولز |برای صفحاتی که با خزنده گوگل به مشکل خوردند، اضافه شده است.
 •  تفاوت بین سرچ کنسول و وبمستر تولز |ابزار وگزارش های جدید و پیشرفته که در ادامه بررسی مینماییم.

 

 تفاوت بین سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟
تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟

سه ابزارها و گزارش ها

تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز |البته در سمت چپ سرچ کنسول جدید گزینه سوئیچ به سرچ کنسول قدیم هم وجود داره

اما گوگل توصیه میکنه که برای همه گزینه‌ها و گزارشات از سرچ کنسول جدید استفاده کنیم.

در جدول زیر اسم گزارشات و گزینه‌ها در هر دو ورژن و فرق بین سرچ کنسول قدیم با جدید رو میبینیم.

چند عبارت در جدول زیر وجود داره که شاید برای بعضی‌ از شما عزیزان، ناآشنا باشه یا کمتر آشنایی داشته باشید که براتون توضیح میدم.

خزنده گوگل یا Crawler

تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز |روبات‌های خزنده گوگل سایت شما را برای شناسایی محتواها مورد بررسی قرار میدهند.

ایندکس

تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز |بعد از بررسی محتوای شما توسط خزنده گوگل، URL محتوای شما در نتایج گوگل قرار میگیرد و به اصطلاح توسط گوگل ایندکس شده است.

کنونیکال یا Canonical

تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز |گ کنونیکال یعنی اینکه این URL کپی از یک صفحه دیگر است.

پراپرتی یا Property

تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز |همون سایت شماست.

 تفاوت بین سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟
تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟

 

گزارش سرچ کنسول قدیمی

جایگزین در سرچ کنسول جدید

مقایسه
گزارش Search analytics گزارش Performance در این گزارش ها کلمات کلیدی و تعداد کلیک ها و تعداد دیده شدن های سایت ما در نتایج را نشان میدهد، درواقع هر آنچه که در نسخه قدیم بود وارد نسخه جدید هم شده ولی با ظاهر جدید و همینطور امکانات بیشتر. گزارش 16 ماهه جدید از داده های آماری سایت و استفاده بسیار آسانتر از ویژگی های گزارش Performance نسبت به گزارش قدیمی Search analytics است.
گزارش Rich cards گزارش Enhancements اطلاعات جزئی برای اشکال زدایی را نشان میدهد و میتوانیم درخواست خزیدن دوباره برای برطرف کردن مشکلات نماییم. درواقع خطاهایی که مربوط به استراکچر دیتاها باشد را نشان می‌دهد. در نسخه جدید این مورد بهتر و دقیق تر شده.
گزارش Links to your site و گزارش Internal links گزارش links در ورژن جدید اطلاعات هر دو لینکها هم لینک به سایت شما و هم لینک های داخلی را ترکیب کرده است و تعداد لینکهای مورد اعتماد را بهتر نشان میدهد.
وضعیت ایندکس index status گزارش index coverage status در گزارشهای جدید سرچ کنسول، تمامی اطلاعات گزارشهای قدیم بعلاوه اطلاعات وضعیت خزنده های گوگل از گوگل ایندکس را فراهم می کنند.
گزارش Sitemaps report نقشه سایت Sitemaps در نسخه جدید هم همان اطلاعات مشابه قدیم را نشان می‌دهد و فرقی نداشته، اما گزارشات بهتر طراحی شده اند، گزارش قدیمی تست نقشه سایت بدون ارسال اون رو پشتیبانی میکرد، گزارش جدید بعد از ارسال تست میکنه
گزارش Accelerated Mobile Pages وضعیت AMP درگزارش جدید انواع خطاهای بیشتری گزارش داده میشود بعلاوه درخواست ایندکس دوباره برای صفحات مشکل دار هم میتوان انجام داد. به شکل کلی همانند گزارش قدیم سرچ کنسول هست ولی با داده ها و دقت بیشتر.
گزارش Manual actions گزارش Manual actions گزارش جدید تاریخچه اقدامات دستی شما را نشان میدهد که شامل درخواست‌های بررسی و نتایج میشود. مثلا بخش پنالتی سایت در گوگل و ….
ابزار Fetch as Google ابزار URL inspection tool

این ابزار اطلاعاتی درباره ورژن های ایندکس شده یک یوآرال (URL) و توانایی درخواست به خزنده گوگل را نشان میدهد، اطلاعات جدید شامل آدرس صفحات کنونیکال canonical و نوایندکس no index یا نوکراول  no crawl و اینکه آیا این آدرس در گوگل ایندکس شده است یا نه. و اگر صفحه ای ایندکس نشده باشد را می‌گوید و عملا کار فچ از گوگل قدیم را هم می‌تواند انجام دهد. اطلاعات بیشتر را در مقاله ابزار inspection URL بخوانید.

گزارش Mobile Usability گزارش Mobile Usability اطلاعات مشابه ورژن قبل اما با فرمتهای قابل استفاده بیشتر. همچنین یک آپشن برای درخواست ایندکس دوباره صفحاتی که در استفاده موبایلی مشکل داشتند ارائه میدهد.
گزارش Crawl Errors گزارش index coverage status و ابزار URL inspection tool

خطاهای خزنده گوگل در گزارش کنسول جدید در سطح سایت و در سطح آدرسهای جزئی‌تر نشان داده میشوند. این گزارشها به اولویت بندی شدت مشکلات کمک میکنند و صفحات شبیه بهم را گروهبندی میکنند تا شما علل اساسی را پیدا کنید.

در گزارش سرچ کنسول قدیمی هر گونه خطای کم اهمیت، گذرا یا قدیمی مربوط به سه ماه گذشته نشان داده میشد اما سرچ کنسول جدید بر گزارشهای مربوط به ماه گذشته که از نظر گوگل اهمیت دارد تمرکز میکند. فقط مشکلاتی نشان داده میشود که تهدیدی برای حذف صفحه شما یا جلوگیری از ایندکس صفحه شما میباشد.

همچنین اهمیت مشکلات نشان داده شده اولویت بندی می‌شود.

این رفتارها در کنسول جدید به شما کمک می‌کند بر مسائل مربوط به سایت خود در فهرست گوگل تمرکز کنید، اما در کنسول قدیم گزارشات از تمامی خطاهایی که ربات گوگل در سایت شما با آن مواجه بود لیست میشد.

خطاهای URL:

طبقه بندی خطاهای قدیمی جایگزین
Server error تمامی خطاهای سرور در پنجره ایندکس با عنوان Server error  نمایش میابد.
Soft 404 در پنجره ارور تحت یکی از عناوین زیر بسته به آنکه سرور سایت شما تنظیم صحیحی داشته باشد یا خیر، گزارش داده میشود:

Error : URL ارسال شده به نظر میرسد که یک Soft 404 باشد.

Excluded : Soft 404

خطای Soft 404 مربوط به صفحاتی هستند که محتوای باارزشی ندارند یا صفحات خالی.

Accessed Denied در پنجره ارور تحت یکی از عناوین زیر بسته به آنکه سرور سایت شما  تنظیم صحیحی داشته باشد یا خیر، گزارش داده میشود:

Error: URL ارائه شده درخواست برمی­گرداند.(401)

Exclude: بلاک شده ناشی از درخواست غیرمجاز (401)

Not found در پنجره ارور تحت یکی از عناوین زیر بسته به آنکه سرور سایت شما  تنظیم صحیحی داشته باشد یا خیر، گزارش داده میشود:

Error: URL ارائه شده پیدا نشد. (404)

Excluded: پیدا نشد. (404)

Other در پنجره ایندکس یو آر ال از جانب خزنده گوگل، ناهنجاری گزارش شده‌است.
URL errors در گوشی هوشمند تا بحال گزارش نشد، اما گوگل در تلاش است راه حلی برای آن فراهم کند.

گزارش Site errors خطاهای سایت در کنسول جدید نشان داده نمی‌شود.

گزارش Security  issues گزارش Security  issues گزارش مسائل امنیتی جدید بسیاری از مسائل امنیتی قدیمی را نیز در بر میگیرد بعلاوه تاریخچه‌ای از مشکلات سایت شما. نسخه قدیم با جدید فرقی ندارد.
گزارش Structured data گزارش Enhancements و ابزار Rich Results test گزارش Structured Data یا به فارسی داده های ساخت یافته گویند. هر چند این گزارش در نسخه جدید سرچ کنسول به این اسم نیست ولی بسیار دقیق تر و بهتر گزارش می‌کند. گزارش هایی که در قسمت Enhancements  وجود دارد همه مربوط به داده های ساخت یافته هستند. همینطور به کمک تست Rich result test میتوانید صفحات خاصی را بررسی کرده و داده های ساخت یافته آن را مورد ارزیابی قرار دهید.
گزارش HTML Improvement None

هیچ

گزارش معادل ارائه نشده است و البته خیلی هم کاربردی نبود. و صرفا عنوان ها و توضیحاتی که تکراری می‌شد را می‌گفت. درحالی که بهبود HTML فقط عنوان و توضیحات نیست. با این حال اگر تمایل دارید پیشنهاد می‌شود آموزش سئو فنی ما را مطالعه کنید و یا سئو داخلی را مورد به دقت بخوانید.
گزارش Blocked resources ابزار URL Inspection Tools گزارش منابع بلاک شده در نسخه قدیم سرچ کنسول بود و الان دیگر نیست و هر چند دقیق هم نبود، اما لیستی از بلاک شده‌های آدرسهای جزئی‌تر را میتوانید در پنجره ابزار بازرسی URL یا همان URL Inspection بینید.
پراپرتی برای Android Apps وجود ندارد. برنامه‌های اندرویدی بعد از مارس 2019 در سرچ کنسول ورژن جدید پشتیبانی نمی‌شوند. البته هیچ کاربردی هم نداشت و حتی ما در دوره ۱۵ ساعته فیلم آموزشی سرچ کنسول هم بررسی نکردیم.
تنظیمات Property sets وجود ندارد. تنظیمات سایت بعد از مارس 2019 در سرچ کنسول پشتیبانی نمی‌شوند. و البته گوگل دیگر هوشمند شده است و نیازی به تنظیمات نیست و از طرفی می‌توانید با کد ریدایرکت ۳۰۱ این موضوع را به گوگل بفهمانید.

البته ما یک دوره سرچ کنسول عملی هم داریم که اگر تمایل دارید میتونید، در این دوره شرکت کنید. نزدیک به ۱۵ ساعت آموزش است و جامع ترین اموزش سرچ کنسول موجود است.

تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز:

Fetch as google فچ از گوگل جدید سرچ کنسول کجاست

تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز |در دوره حضوری کلاس های سئو یکی از کارآموزان نگران بود از اینکه fetch as google وجود ندارد یا به فارسی فچ از گوگل. عزیزان هیچ جای نگرانی نیست،

گوگل جان این مشکل رو حل کرده و تازه ابزاری بهتر آورده. ابزار inspection tools که درواقع جایگزین بسیاری از گزارش های قدیمی گوگل شده یکی از کارهایی که انجام می‌دهد همین فچ کردن است.

بذارید بیشتر توضیح بدم با سئو شو  همراه باشید.

تست توانایی ربات گوگل برای شناسایی یک صفحه (Fetch) و درخواست ایندکس

تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز |با استفاده از ابزار بازرسی URL، برای Fetch  بر روی گزینه URL inspection سپس در کادر بالا آدرس سایت را وارد کنید و اینتر را فشار دهید.

 تفاوت بین سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟
تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟

اضافه کردن یک پراپرتی(سایت) جدید

تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز |در مقاله آموزش نصب سایت در سرچ کنسول این مورد رو خیلی جامع توضیح دادیم و اینجا هم اشاره میکنیم.

روی Start  کلیک میکنیم.

از کادر سمت چپ که نحوه اضافه کردن سایت به روش جدیدتری هست آدرس سایت را نوشته دکمه Continue را کلیک نمایید.

برای مشاهده و انتخاب تمامی پراپرتیهای ثبت شده میتوانید از منوی کشویی سمت چپ در قسمت بالای سرچ کنسول استفاده نمایید مطابق تصویر زیر:

همچنین میتوانید با استفاده از گزینه Go to old Version  به سرچ کنسول قدیم سوئیچ نمایید.

ابزارهای منسوخ شده در سرچ کنسول جدید

تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز |در اینجا برخی از ویژگی‌های موجود در کنسول جدید را که هنوز پشتیبانی نمی‌شوند، نام میبریم. برای استفاده از آنها باید از کنسول جستجوی قدیمی استفاده کنید.

 •  (Crawl Stats Data) : (صفحات خالی در هر روز، کیلوبایت بارگیری در روز، بارگیری صفحه)
 • تستر Robots.txt
 • مدیریت پارامترهای URL در جستجوی Google
 • گزارشهای Structured data
 • خواندن و مدیریت پیام های شما
 • تغییر ابزار آدرس
 • تنظیم دامنه مورد نظر
 • اتصال سرچ کنسول با گوگل آنالیتیکس
 • باز کردن پیوندها
 • حذف محتویات منسوخ شده از فهرست

این هم از سری آموزش سرچ کنسول گوگل و امیدوارم براتون مفید بوده باشه.

ما در این مقاله تفاوتها و تغییرات سرچ کنسول جدید با سرچ کنسول قدیم رو با هم بررسی کردیم و سعی کردیم ویژگی های نو و جدید سرچ کنسول جدید رو معرفی کنیم.

اگر شما هم به موردی برخورد کردید که در لیست ما وجود نداشت برامون بنویسید. عاشق تجربه شما هستیم 🙂

اگر هم سؤال یا اشکالی در این زمینه داشتید در دیدگاهها از ما بپرسید. تیم تخصصی سئو شو از اینکه به سؤالاتتون جواب بده بسیار خرسند میشه.

 تفاوت بین سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟
تفاوت سرچ کنسول و وبمستر تولز چیست؟

 

نمایش بیشتر

امیرحسین شمس

امیر حسین شمس | هم اکنون در زمینه های مختلفی چون طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو (SEO) ، امنیت سایت ، آموزش طراحی سایت ، دیجیتال مارکتینگ ، سئو و مشاوره‌ کسب و کارهای اینترنتی فعالیت دارم. از سال 1385 تحصیلات خود را در زمینه ی علوم کامپیوتر شروع کرده و دوره های هوش مصنوعی ، شبکه های عصبی ، منطق فازی ، برنامه نویسی دات نت، طراحی سایت ، دیتابیس ، امنیت دیتابیس ، دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ و سئو سایت را بصورت تخصصی گذرانده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟