ابزارهای سئو

3 نکته اساسی گزارش لوگو درسرچ کنسول گوگل

گزارش لوگو در سرچ کنسول چیست؟

لوگو درسرچ کنسول | از سری آموزش ابزارهای سئو با گزارش لوگو در سرچ کنسول در خدمت شما هستیم.

امروزه استفاده از لوگو اسکیمو در بین وب مسترها بسیار رایج شده است.

زیرا با کمک آنها می توانید در نتایج Google زیبایی بیشتری به مقالات خود بدهید.

یکی از جدیدترین داده های ساختاری استفاده شده ، لوگو آرم ها است.

با کمک داده های ساختاری آرم ها می توانید آرم سایت را در Google وارد کنید.

با پرده برداری از جستجوی جدید کنسول گوگل ، یک سری گزارش های جدید در دسترس افراد قرار گرفته است که یکی از آنها گزارش آرم های جستجوی کنسول گوگل است.

گزارش لوگو در سرچ کنسول
لوگو در سرچ کنسول

لوگو درسرچ کنسول | ما قصد داریم شما را با مفهوم داده های ساخت یافته آشنا کنیم.

ما همچنین به شما می آموزیم که چگونه از طرح آرم سایت در Google برای بهبود SEO وب سایت استفاده کنید.

علاوه بر این ، ما به شما یاد می دهیم چگونه گزارش لوگو کنسول جستجو را به صورت جامع بررسی کنید تا بتوانید مشکلات مربوط به نمایش لوگو سایت خود را در Google کنترل و برطرف کنید.

اگر می خواهید درباره مارک آرم بیشتر بدانید ، در پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

لوگو در سرچ کنسول |بررسی گزارش لوگو در سرچ کنسول گوگل

لوگو در سرچ کنسول |سرچ کنسول عزیزمون هم مثل من به اهمیت لوگو توجه ویژه ای کرده و به تازگی گزینه گزارش  Logos رو اضافه کرده. درواقع این یک گزارشست.

قبل از اینکه به گزارش Logos در سرچ کنسول بپردازیم، باید بدونیم داده های ساخت یافته به چه داده هایی میگن؟ چه فایده ای دارند و آیا در سئوی سایت ما مؤثر هستند یا نه؟

هممون دوست داریم وقتی یه مطلبی رو مشاهده میکنیم با یه نگاه و زحمت کمتر برای جستجو و خواندن به اطلاعات مهمش برسیم. داد های ساخت یافته چنین کاری میکنند. مثلا برای نتایج جستجوی یک غذا میزان مدت پخت و یا مقدار کالری آن غذا و میزان رأی مردم رو درسرپ به ما نشون میدن.

گزارش لوگو در سرچ کنسول
لوگو در سرچ کنسول

لوگو درسرچ کنسول |حالا فایده شون چیه؟

هم بدرد ما میخوره هم بدرد گوگل. برای ما به عنوان کاربر که داریم مطلبی رو از گوگل جستجو میکنیم، در نتایج جستجو با اطلاعات واضح تری که نشون میده بعضی وقتها بدون باز کردن اون سایت داده مورد نیازمون رو میبینیم. مثلا برای دیدن میزان کالری قهوه در عکسی که براتون درج کردم، دقت کنید نوشته 192 کالری. خب دیگه لازم نیست من به جستجو ادامه بدم یا متوجه میشم این سایت مورد نظر منه و لازم نیست سایتهای دیگری رو باز کنم.

همچنین برای شخصی که صاحب سایته چون نتیجه سایتش در گوگل مدل متفاوتی دیده میشه تعداد کلیکهای سایت هم بالاتر میره و نرخ کلیک و بازدید سایتش افزایش پیدا میکنه.

از طرفی برای گوگل هم قابل فهم تر میشه، این داده ها با استفاده از کدهای نشانه گذاری شده نوشته میشه و برای رباتهای گوگل مفهوم این کدها خیلی قابل درکتره تا محتوای متنی ما.

توجه داشته باشید که ما هنوز وارد گزارش Logos در سرچ کنسول نشدیم و یک سری موارد پیش‌نیاز این گزارش به شما ارائه دادیم.

لوگو در سرچ کنسول | چطوری میتونیم داده های ساخت یافته رو در سایتمون کدنویسی کنیم؟

لوگو درسرچ کنسول |کلید معمای شما سایت Schema.org  هست. این سایت شامل مجموعه بزرگی از کدهاست که همه انواع داده های ساخت یافته رو پشتیبانی میکنه. وارد این سایت بشین و کدهای مربوط به موضوع دلخواهتون رو پیدا کنین و تنظیمات مرتبط با سایتتون رو واردش کنین و با گوگل تگ منیجر در وب سایتتون درج کنین.

در مقاله ریچ اسنیپت سئو شو هم بسیار درباره این موارد صحبت شده + کلی مثال و نمونه در این مورد.

لوگو در سرچ کنسول |نحوه استفاده از داده های ساختار یافته

لوگو درسرچ کنسول | گوگل مثل همیشه به همه چیز فکر کرده و چون شاید برای بعضی از ماها پیدا کردن کد از Schema.org سخت باشه یک ابزار برای اینکار در دسترسمون قرار داده. میتونین از این ابزار رایگان به نام Structured Data Markup Helper براحتی استفاده کنین.

 

گزارش لوگو در سرچ کنسول
لوگو در سرچ کنسول

 

بر روی هر قسمت از سایت کلیک کنید، میتونید اون قسمت رو با تگ خاصی نشونه گذاری کنید. مثلا من بر روی نام سایت سئو شو کلیک کردم و از لیست بازشوی ظاهر شده Name رو انتخاب کردم. همینطور تگهایی مثل تاریخ، تصویر، قسمت مقاله ها، بدنه مقاله هاو …   رو میتونید انتخاب کنید. برای لوگو که موضوع مورد بحث مقاله امروز هست بر روی Image  کلیک میکنیم.

بعد از انتخاب گزینه Name نام سایت در سمت راست دیده میشه.

اگر هم قسمتی رو میخواین انتخاب کنید، در این صفحه قابل دسترس نیست که روش کلیک کنین، میتونین گزینه Add Missing Tags رو در پایین سمت راست صفحه انتخاب کنید.

و بعد مثلاً برای نام صفحه، نام رو در کادر مربوطه تایپ کنید.

خب بعد از اینکه تگها رو انتخاب کردید بر روی دکمه CREATE HTML از بالای صفحه کلیک کنید تا کد مربوطه رو بهتون بده و در سایتتون درج کنید.

لوگو در سرچ کنسول |JSON-LD چیست؟

لوگو درسرچ کنسول |در واقع JSON-LD روشی برای نوشتن کدهاست. در سایت Schema.org  یکی از انواع کدها و در ابزار markup-helper  نیز کدها بصورت JSON-LD هست.

خب عزیزان تا اینجا متوجه شدیم برای اینکه گزارش Logos در سرچ کنسول رو داشته باشیم باید داده های ساخت یافته رو در سایتمون پیاده سازی کنیم. البته نگران نباشید اگر تخصصی در کدهای XML نداربد میتونید از پلاگینها هم استفاده کنید.

گزارش لوگو در سرچ کنسول
گزارش لوگو در سرچ کنسول

خب حالا که از داده های ساخت یافته برای نشانه گذاری لوگوی سایتمون استفاده کردیم میتونیم گزینه گزارش لوگو رو در سرچ کنسول ببینیم.

یک تصویر به عنوان لوگو برای نتایج سرچ گوگل سایتتون مشخص کنین. جستجوی گوگل از نشانه گذاریها در داده های ساخت یافته برای تشخیص تصاویر لوگوی سایتها استفاده میکنه و این نشانه گذاریها تضمین میکنه که در صورت امکان تصاویر در نتایج جستجوی گوگل برای آن سایت ظاهر بشه. این نشانه گذاریها یک سیگنال قوی برای الگوریتمهای گوگل در نشان دادن تصاویر هستن.

لوگو در سرچ کنسول |نمونه کد

یک نمونه کد از Json  برای لوگو رو میبینیم:

لوگو در سرچ کنسول |تعاریف نوع داده ساخت یافته:

تعریف کامل لوگو در schema.org/logo موجوده. شما باید خواص مورد نیاز برای محتوای خودتون رو به عنوان یک داده غنی واجد شرایط به صورتی که در جدول زیر اومده تنظیم کنین.

ویژگیهای مورد نیاز
Logo URL

URL یک لوگو نشان دهنده آن سازمان یا شرکت است.

دستورالعملهای تصویر:

تصویر حداقل باید 112*112px  باشد.

URL تصویر باید قابل خزیدن و ایندکس توسط رباتهای گوگل باشد.

فرمت تصویر باید jpg, png یا gif باشد.

URL url وبسایت در رابطه با لوگو

تعریف لوگو:

مقدار داده باید یکی از دو نوع زیر باشه:
Image Object
URL

کاربرد در انواع زیر:

برندها
سازمانها
مکانها
محصولات
سرویسها

ویژگی:

تصویر

اصطلاح لوگو از واژه نامه  GoodRelations  که برای تجارت الکترونیک استفاده می کنه اومده و توسط مارتین هپ ایجاد شده. GoodRelations یک مدل داده برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات تجارت الکترونیک در وب هست. اطلاعات بیشتر در مورد GoodRelations را می تونید در purl.org/goodrelation مطالعه کنین.

 

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم برای نشانه گذاری از  سایت schema.org برای آرم های سازمانی استفاده میشه، راهی برای اتصال سایت شما با یک تصویر نمادین. گوگل می خواد شما بتونید مشخص کنید گوگل ازکدام تصویر به عنوان لوگوی شما در نتایج جستجوی خودش استفاده کنه.

با استفاده از کدهای نشانه گذاری لوگو در سایت schema.org، شما می تونید به الگوریتم های گوگل محل لوگوی ترجیحی خودتون رو نشان بدید. به عنوان مثال، یک کسب و کار که صفحه اصلی اون www.example.com هست، می تونه علامت گذاری زیر رو با استفاده از عناصر قابل مشاهده در صفحه در صفحه اصلی خود اضافه کنه:

شما همچنین می توانید از کد JSON-LD  نیز استفاده کنید:

این نمونه کد  به Google نشون میده که این تصویر به عنوان تصویر آرم سازمان یا اون سایت برای صفحه اصلی نشانه گذاری شده و در صورت امکان، ممکنه در نتایج جستجوی Google استفاده بشه. نشانه گذاری مثل این، یک سیگنال قوی برای الگوریتم های گوگل هست. و احتمالا این لوگوی نشانه گذاری شده سایت شما نسبت به سایتهای رقیب که لوگوی نشانه گذاری شده ندارند در اولویته. مثلا زمانی که در سمت راست  نتایج Serp، نتیجه های خاصی بر اساس درخواست های کاربران نمایش داده میشه.

احتمالا به این مورد برخورد کرده باشید، مطلبی رو جستجو میکنید و میبینید در سمت راست نتایج به شکل دیگری لیست میشه.  مثل وقتایی که یک فیلم رو جستجو میکنیم.

لوگو در سرچ کنسول |بررسی خطاهای مربوط به اون:

اگر از لوگوی نشانه گذاری در سایتتون استفاده می کنید، در گوگل سرچ کنسول جستجو گزینه logos در دسترس شما هست. گوگل میگه شما می توانید روندهای خطاها، هشدارها و موارد معتبر رو درباره لوگوی سایتتون مرور کنید.

یکی از کارآموزانمون داخلدوره های آموزشی سئو شو بسیار متعجب شده بود وقتیکه با هم سرچ کنسول سایتش رو بررسی کردیم. انتظار داشت که سرچ کنسول همیشه بهش ایمیل بده و از خطاها باخبرش کنه و چون مدتی بود ایمیلی دریافت نکرده بود، به خیال اینکه خطایی در سرچ کنسولش نیست خوش و خرم روزگار میگذروند.

هر وقتی که سرچ کنسول خطایی در ارتباط با داده های ساخت یافته تشخیص میده، به صاحب سایت ایمیل میشه اما اگر خطای موجود بدتر بشه، دیگه ایمیلی داده نمیشه. پس همیشه منتظر ایمیل نباشید و خودتون مرتب سرچ کنسول رو چک کنید.

لازم نیست هر روز هم سرچ کنسول رو چک کنید، یک زمان یا دوره مشخصی رو در نظر بگیرید مثلا هر پنج روز، یا اگه سایت شما چرخه زمانی مشخصی برای آپدیت محتوا داره همون چرخه رو میتونید در نظر بگیرید.

اگه میخواین یه ایده کلی راجع به خطاهای داده های ساخت یافته سایتتون داشته باشید، میتونید منوی Enhancement رو در سمت چپ سرچ کنسول ببینید و روی ویژگی موردنظرتون کلیک کنین. خلاصه ای از همه خطاها و هشدارها و موارد معتبر رو میبنین.

برای مشاهده وضعیت هر موضوع به طور جداگانه، روی جعبه های رنگی بالای نوار کلیک کنین. شما می تونید هشدارها و خطاهای هر صفحه را مرور کنین و نمونه هایی از صفحاتی رو که در حال حاضر تحت تأثیر این مسائل هستند رو ببینین، برای اینکار روی یک ردیف خاص زیر نوار نمودار کلیک کنین.

لوگو در سرچ کنسول |استفاده از گزارش لوگو در سرچ کنسول

وقتی روی گزینه Logos در سرچ کنسول کلیک میکنین، یک صفحه خلاصه گزارش و یک صفحه جزئیات میبینین.

 1. صفحه خلاصه گزارش نموداری از خطاها، هشدارها و موارد معتبر سایتتون رو نشون میده بهمراه یک جدول نمایش وضعیت بعلاوه توصیفات طبقه بندی شده که نشون میده کدوم داده های ساخت یافته در چه طبقه بندی ای قرار دارن.
 2. در یک ردیف از جدول خلاصه گزارش کلیک کنین تا جزئیاتی درباره آیتمهای اون طبقه بندی ببینین.

دنبال چه چیزی باید بگردیم:

در حالت ایده آل باید تعداد خطاها صفر باشه، تعداد خطاها، هشدارها و موارد معتبر در بالای نمودار همه صفحات این گزارش نشون داده میشه.

 1. اگر شما خطایی پیدا کردید، اونرو عیب یابی کنید که در ادامه براتون توضیح میدم.
 2. اگر هم هشدارهایی مشاهده کردین، نگران نباشید این هشدارها باعث نمیشن که لوگوی شما دیده نشه، اما ممکنه بعضی قسمتها از داده های ساخت یافته یا نتایج غنی سایت شما مشاهده نشه.

همچنین با استفاده از دکمه Share در بالای صفحه میتونین این گزارش رو با هر کسی که خواستید به اشتراک بذارین و هر وقت هم خواستید میتونید لینک اشتراک رو حذف کنید.

لوگو در سرچ کنسول |عیب یابی گزارش داده های ساخت یافته:

مراحل پایه و اولویت بندی برای عیب یابی گزارش لوگو یا گزارشهای مربوط به داده های ساخت یافته بصورت زیر هست:

 1. در صفحه خلاصه گزارش هشدارها و موارد معتبر را فیلتر کنید و بر روی خطاها تمرکز کنید.
 2. خطاها رو طبق شماره صفحات با همون اولویت لیست شده بررسی کنید:
  1. اگر یک خطای شبیه به هم در تمامی صفحات وجود داشت، ابتدا اونرو بررسی کنید.
  2. اون خطا رو بررسی کنید، تست کنید و مطمئن باشید که در نتایج گوگل از سایت شما هم اون خطا رفع شده.
  3. به صفحه جزئیات خطا برگردید و دکمه Validate Fix رو کلیک کنید تا پروسه اعتبارسنجی شروع بشه. پروسه اعتبارسنجی رو در مقاله همه آنچه درباره گزارش Mobile Usability در سرچ کنسول باید بدانید! کامل توضیح دادم، میتونید مطالعه کنین.
  4. اگر مشکل رفع شده باشه تعداد خطاها به صفر میرسه.
 3. به عیب یابی ادامه بدید.
 4. حالا بعد از خطاها میتونید هشدارها رو بررسی کنین.

 

لوگو در سرچ کنسول |بررسی خطاهای گزارش لوگو

در صفحه جزئیات خطاها:

 1. در جدول یکی از URL ها رو کلیک کنین تا کد داده های ساخت یافته رو ببینید.
 2. روی آیکن علامت جستجوی URL در جدول، همون آیکنی که شبیه ذره بینه، کلیک کنین تا ابزار بررسی URL اجرا بشه. URL Inspection Tool، جزئیات خطا، نتایج آزمون زنده و یک تصویر از پیج رو نشون میده.
 3. از ابزار Rich Result Test Tool رای تست داده های ساخت یافته استفاده کنید.

به خطاهایی که ممکنه از طریق الگوها تکثیر بشه توجه ویژه ای کنید، ممکنه یک خطا در همه URL ها ثابت باشه.

به این مسئله هم دقت کنید : شما در سرچ کنسول فقط گزارشهایی رو میبینید که URL اون صفحات توسط رباتهای گوگل بررسی شده باشند.

 

لوگو در سرچ کنسول |لیست خطاهای ممکن گزارش Logos در سرچ کنسول:

واژه پراپرتی در سرچ کنسول، همون سایت شماست و در کدهای برنامه نویسی به خاصیت ها یا داده ها یا فیلدها گفته میشه.

خطا توصیف خطا
Invalid URL in property “property name” URL در پراپرتی نامعتبر است.
Missing property “property name” پراپرتی موردنیاز در دسترس نیست.
Missing value in property “property name” فیلد مقدار در این پراپرتی وجود ندارد.
Invalid value in property “property name” فیلد مقدار در این پراپرتی نامعتبر است.
Invalid string length in property “property name” مقدار داده String زیادی کوتاه یا زیادی بلند است.
Invalid object type for property “property name” نوع داده ساخت یافته نامعتبر است.
Invalid value type for property “property name” نوع مقدار داده ساخت یافته در این پراپرتی نامعتبر است.
Unrecognized property “property name” پراپرتی قابل شناسایی نیست.
Duplicate property “property name” پراپرتی منحصر بفرد نیست.
Either “property 1” or “property 2” should be specified یک پراپرتی نیازه و شما دو پراپرتی مشخص کردید.
Either “property 1”“property 2”, or “property 3” should be specified یک پراپرتی نیازه و شما سه پراپرتی مشخص کردید.
Value in property “property name” must be positive مقدار پراپرتی باید یک عدد مثبت باشد.
Invalid integer in property “property” مقدار داده صحیح نامعتبر.
Number out of range for property “property name” مقدار پراپرتی از محدوده مجاز بیشتر است.
Unknown error خطای ناشناخته

صفحه خلاصه گزارش لوگو :

در نمودار، هر آیتمی بر اساس شدتی که خطا روی اون تاثیر گذاشته علامت گذاری میشه. اگه یک آیتم هم خطا  و هم هشدار داشته باشه بصورت خطا علامت گذاری میشه. هر آیتم فقط یکبار در نمودار شمرده میشه.

در جدول، وضعیت ها به یک صفت خاص از اون آیتم اشاره میکنند پس ممکنه هر آیتم چندین بار در جدول نشن داده بشه.

وضعیت های زیر رو در جدول میبینیم:

ERROR : یک داده ساخت یاقته مثل لوگو که در لیست خطاها ظاهر شده در نتایج گوگل بصورت داده ساخت یافته دیده نمیشه، حتما باید خطا رو برطرف کنید تا درست نمایش داده بشه، وقتی در لیست خطاها اومده حتما یک یا چند خطا و ممکنه یک یا چند هشدار رو هم داشته باشه.

Warning: یک داده ساخت یافته مثل لوگو اگه شامل هشدارها بشه میتونه در نتایج گوگل دیده بشه، معمولا هشدارها، پیشنهاداتی هستند برای مقادیر اختیاری نادرست تا برای استفاده کاربر بهتر باشه.

completeاین نشانه هم که یعنی داده شما از هر لحاظ کامله و مشکلی نداره و در نتایج گوگل دیده میشه و یعنی باید خوشحال باشیم : )

یک نکته راجع به مجموع شمارش خطاها بهتون بگم چون ممکنه سر در گمتون کنه من خودم اوایل گیج میزدم 🙂

به مثال زیر دقت کنید:

 • اگه یک آیتم، سه هشدار مختلف داشته باشه در جدول سه بار نشون داده میشه اما در قسمت مجموع خطاها و هشدارها یک آیتم در نظر گرفته میشه.
 • اگه یک آیتم، هم خطا داشته باشه و هم هشدار، در جدول در دو ردیف دیده میشه اما در قسمت مجموع فقط یک آیتم اونم برای خطاش دیده میشه. چون شدت مشکل خطا از هشدار بیشتره.

 

لوگو در سرچ کنسول |صفحه جزئیات خطاها در گزارش لوگوی سرچ کنسول:

یک ردیف خطا در جدول صفحه خلاصه گزارشات انتخاب کنین و جزئیات خطا را ببینین. یک خطا میتونه روی نتایج غنی چندین صفحه، چندین نتیجه از یک صفحه، یا چندین بار برای یک نتیجه تأثیر بذاره.

صفحه جزئیات اطلاعات زیر رو به ما میده:

State (وضعیت)

وضعیت اعتبارسنجی خطا

 • First detected : تاریخ شناسایی
 • تاریخی که برای اولین بار اون خطا در سایت شما شناسایی شد. اگه همه خطاها برطرف شده باشه ولی یک مشکل جدید در عرض نود روز بعد از تاریخ اولین خطا شناسایی بشه، باز همون تاریخ ابتدایی نشون داده میشه نه تاریخ جدید.
 • Examples : مثالها
 • یک لیست از نتایج غنی تأثیریافته  از این خطا. اینجا دقت کنین که ممکنه بعضی نمونه ها در این یست نباشه مثلا بعد از این تاریخ خطایی رخ داده یا اینکه از هزار تا بیشتر باشه و در این لیست دیده نشه.
 • Item type : 
 • نام نوع آیتم داده ساخت یافته.
 • Last crawled :
 • آخرین باری که صفحه شامل این خطا توسط رباتهای گوگل بررسی شدند.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر از خطای یک صفحه خاص، اون خطا رو در جدول مثالها انتخاب کنین.

و بر روی آیکن بازرسی که شبیه ذره بینه، کلیک کنن تا ابزار URL Inspection tool اجرا بشه –

گزارش لوگو رو بطور کامل بررسی کردیم. اگر هنوز برای برند شخصی یا شرکتی یا سایتتون لوگو ندارید هر چه زودتر یک لوگوی زیبا و معنادار طراحی کنید و بعد به گوگل معرفی کنید، با اینکار دو قدم از رقیبانتون جلوتر هستید 🙂 هر گونه نظر، سؤال یا پیشنهادی داشتید با ما در میون بذارید ما عاشقونه به سؤالاتتون پاسخ میدیم.

ادامه مقاله های آموزشی سرچ کنسول ما رو دنبال کنید. این مقاله ۱۱ بود از سری مقالات سرچ کنسول در سایت سئو شو

راهنمای سرچ کنسول  فراموش نشه نزدیک به ۱۰ ها مقاله درباره آموزش های سرچ کنسول ما نوشتیم. کلی مقاله جذاب این قسمت داره.

 

 

نمایش بیشتر

امیرحسین شمس

امیر حسین شمس | هم اکنون در زمینه های مختلفی چون طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو (SEO) ، امنیت سایت ، آموزش طراحی سایت ، دیجیتال مارکتینگ ، سئو و مشاوره‌ کسب و کارهای اینترنتی فعالیت دارم. از سال 1385 تحصیلات خود را در زمینه ی علوم کامپیوتر شروع کرده و دوره های هوش مصنوعی ، شبکه های عصبی ، منطق فازی ، برنامه نویسی دات نت، طراحی سایت ، دیتابیس ، امنیت دیتابیس ، دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ و سئو سایت را بصورت تخصصی گذرانده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟