ابزارهای سئو

گزارش Breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل

گزارش Breadcrumbs را در سرچ کنسول گوگل را بیاموزید

Breadcrumbs در سرچ کنسول | این روزها وب مسترها از ابزارهای شگفت انگیز ارائه شده توسط گوگل استفاده می کنند. ابزارهای سئو از قابلیت های زیادی برخوردار هستند و در چنین شرایطی انواع وب مسترها می توانند به راحتی نتایج تلاش خود را در قالب گزارش های متعدد در کنسول جستجو مشاهده کنند. یکی از ویژگی هایی که در کنسول جستجو به کاربران ارائه می دهد ، امکان گزارش دهی است.

گزارش Breadcrumbs یکی از این گزارش ها است ، اما آیا می دانید Breadcrumbs چیست؟ آیا با معنای این کلمه آشنا هستید؟ در این مقاله می خواهیم شما را با گزارش های Breadcrumbs و Breadcrumbs در کنسول جستجو آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا عملکرد مداوم خود را تا حد زیادی بهبود ببخشید.

Breadcrumbs چیست؟
می توانید این گزینه را در منوی بهینه سازی کنسول جستجو پیدا کنید. Breadcrumbs در واقع به معنای مسیر دسترسی کاربر به صفحه مورد نظر در سایت است.

در واقع ، ترتیب صفحاتی که کاربر برای یافتن صفحه مورد نظر خود در سایت رفته است را می توان در Breadcrumbs مشاهده کرد. کاربر ممکن است از مسیرهای مختلف به مقصد برسد و این مسیرها همه Breadcrumbs های مختلف یک صفحه هستند. در این حالت ، می توان گفت گزارش Breadcrumbs بسیار مهم است. زیرا عملکرد این آدرس ها و مسیرها را تعیین می کند. با ما بمان.

Breadcrumbs در سرچ کنسول |برد کرامپ چیست نحوه رفع خطای Breadcrumbs در گوگل سرچ کنسول

از سری آموزش کار با گوگل کنسول در خدمت شما هستیم. قصد داریم درباره گزارش جدید Breadcrumbs در سرچ کنسول صحبت کنیم و همینطور اگر خطایی نمایش داده میشه، چطور بتونیم این خطا و ارور رو رفع کنیم.

امیدواریم وقتی دارید این مقاله بخونید بدونید ابزار سرچ چیست چه اثر بزرگی میتونه این ابزار بر روی فروش سئوسایت بذاره. همراه سئوشو باشید.

تصور کنین در یک جنگل مرموز داریم قدم میزنیم و بجز یک سبد نان برای نشانه گذاری چیزی همراهمون نیست. تکه های نان رو هر چند قدم میریزیم که نشونه های ما برای برگشت باشه این همون Breadcrumbs یا خرده نانه که برگرفته از یک داستان قدیمیه. این داستان زمینه ای برای طراحی مدل برد کرامب در وبسایتها شد. که دقیقا به ما نشون میده در کجای سایت قرار داریم. حالا سرچ کنسول عزیزمون گزارش برد کرامب هم به لیست گزارشات اضافه کرده.

Breadcrumbs در سرچ کنسول |Breadcrumbs در نتایج گوگل چیست؟

یک Breadcrumbs ردپای یک پیج در صفحه هست. کاربر به راحتی در سلسله مراتب سایت هدایت میشه و این موضوع تجربه کاربری رو بهبود میبخشه.

عکس پایین یکی از صفحات سایت سئوشو در نتایج گوگل است که من دور Breadcrumbs خط کشیدم.

یک نمونه از breadcrumbs در نتایج گوگل

موتور جستجوی گوگل در نتایج سرچ کاربرها از نشانه گذاری برد کرامب (Breadcrumbs) برای طبقه بندی اطلاعات اون صفحه استفاده میکنه. کاربرها با انواع مختلف جستجوها میتونن به یه صفحه برسن. وقتی جستجوهای مختلفی به همون صفحه ختم میشه، برد کرامب مطالب رو در متن جستجوی گوگل دسته بندی میکنه. صفحه آموزش جامع  سئوشو بسته به متن جستجو ممکنه مسیرهای زیر رو در برد کرامب نشون بده:

به این صورت میشه:

نام دامنه مشاهده می‌شود › خانه › آرشیو سئو › دوره جامع سئو

دامنه مشاهده می‌شود یعنی: https://seoshon.com هست و عبارت اخر یعنی دوره جامع سئو در تصویر بالا نیست به این خاطر که جا نشده.

این موارد رو با استراکچردیتا پیاده سازی میکنم که قبلا درباره استراکچر دیتا صحبت کردیم و یک نوع از استراکچر دیتا JSON-LD هست، یه مثال برای JSON-LD که برد کرامب فوق رو پشتیبانی میکنه:

Breadcrumbs در سرچ کنسول |  JSON-LD چیست ؟

در واقع JSON-LD روشی برای نوشتن استراکچر دیتاها هست. در سایت Schema.org  یکی از انواع کدها و در ابزار markup-helper  نیز کدها بصورت JSON-LD هست.

یه جستجو بر اساس سال و جوایز مبتنی بر ژانر (بهترین رمان جایزه نوبل 2014) ممکنه برد کرامب زیر رو بیاره:

Books › Science Fiction › Award Winners

یه مثال برای RDFa که از برد کرامب فوق پشتیبانی میکنه:

Breadcrumbs در سرچ کنسول |  RDFa چیست؟ 

RDFa مخفف عبارت Resource Description Framework in Attributes هست. RDFa  براساس 5 HTML نوشته میشهو برای کمک به کاربران در نشانه‌گذاری داده‌های ساخت‌یافته هست.

در ادامه یه برد کرامب دیگه برای این مثال میبینیم:

Books › Science Fiction › Award Winners
Literature › Speculative Fiction

Breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل
Breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل

شما باید دستورالعمل های زیر رو دنبال کنین تا واجد شرایط ظاهر شدن بردکرامب در جستجوی Google باشین.

توجه کنین اگه Google تشخیص بده برخی از نشانه گذاری ها در صفحات شما ممکنه از تکنیکی استفاده کنه که خارج از دستورالعمل های داده های ساخت یافته گوگل باشه، سایت شما ممکنه یک Manual Action دریافت کنه و خطر پنالتی شدن در گوگل رو حس کنید.

Breadcrumbs در سرچ کنسول | تعریف انواع داده ساخت یافته برای BreadCrumbs

برای مشخص کردن برد کرامبز سایتتون شما باید یک Breadcrumblist تعریف کنین که حداقل شامل دو ListItem باشه. همچنین ویژگیهای مورد نیاز رو شامل بشه که واجد شرایط نشون دادن BreadCrumbs  در گوگل باشه.

Breadcrumblist، آیتمی هست که تمام عناصر موجود در لیست رو در خودش جای داده.

یکی از ویژگیهای مورد نیاز itemListElement هست.

Breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل
Breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل

Breadcrumbs در سرچ کنسول | itemListElement در Breadcrumbs چیست

یه آرایه از Breadcrumbs که به ترتیب خاصی لیست شده. هر Breadcrumb با یه listitem مشخص شده.

Breadcrumbs در سرچ کنسول |  ListItem در breadcrumbs گوگل:

ListItem شامل جزئیات مربوط به یه مورد جداگانه در لیسته.

هم بصورت دستی هم از طریق داده های ساخت یافته میتونین به سایت بردکرامب اضافه کنین. اگه از وردپرس و جوملا استفاده میکنین که کار سختی ندارین. پلاگینهای زیادی برای اینکار وجود داره.

Breadcrumbs در سرچ کنسول |چطوری بردکرامب به سایت اضافه کنیم؟

این کد رو میتونین در فایلهای Single.php یا  Page.php یا در انتهای Header.php قرار بدین. سپس در قسمت پیشرفته افزونه Yoast Seo میتونین تنظیماتی برای بردکرامب سایتتون انجام بدین.

Breadcrumbs در سرچ کنسول | گزارش Bread Crumbs در سرچ کنسول گوگل

مثل بقیه داده های ساخت یافته گوگل  که در گزارش Enhancements وجود دارن، گزارش Breadcrumbs هم در قسمت Enhancements سرچ کنسول گوگل قرار داره.

گزارش Breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل

ایمیل زیر مربوط به سرچ کنسول سایت آکادمی سئوشو است که در اون گوگل گزارشی داده و میگه خطایی در قسمت Breadcrumbs شما دارید که باید تعمیر یا Fix کنید. مثل بقیه داده های ساخت یافته (structured data) دیگر گوگل.

Breadcrumbs در سرچ کنسول |خطاهای  Breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل به چه شکل هستند؟

بالاتر ویژگیهای موردنیاز رو براتون شرح دادم:

  • item
  • name
  • position

اگه هر کدوم از این ویژگیها وجود نداشته باشه، گوگل نمیتونه Breadcrumbs سایت شما رو نشون بده.

و اسم خطا این میشه:

Either “name” or “item.name” should be specified

مثلا درباره خطای بالا میشه باید name و item رو درج کنی و ما اومدیم یک بردکرامز نوشتیم ولی name و item رو درج نکردیم. حالا اگر وردپرس یا جوملا باشید ممکنه قالب شما این کار رو نکنه و یا افزونه ها تداخل داشته باشن و اعمال نشه.

هر چند وقتی این نوع خطاها در سرچ کنسول رخ بده گوگل ایمیل میزنه ولی برای رفع این مشکل بالا شما باید برنامه نویسی رو بدونید و بلد باشید و یا به یک برنامه نویس بسپارید تا بتونه این خطا رو برای شما رفع کنه.

Breadcrumbs در سرچ کنسول | توصیه

توصیه میشه از Breadcrumbs در سایتهایی که نیاز به طبقه بندی دارن استفاده بشه چون هم باعث بهبود تجربه کاربری میشه و هم گوگل خوشش میاد.

محتوای اولیه این مقاله توسط خانم مهندس راحیل دست پیمان، کارشناس تولید محتوا سئوشو نوشته شده و  ویرایش مقاله و همینطور سئو مقاله توسط پوریا آریافر متخصص مشاور سئواعمال شده.

هر گونه سوال مشکل و یا پیشنهادی دارین با ما در میون بذارین میدونین که عاشق جواب دادن به سوالاتتونیم.

نمایش بیشتر

امیرحسین شمس

امیر حسین شمس | هم اکنون در زمینه های مختلفی چون طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو (SEO) ، امنیت سایت ، آموزش طراحی سایت ، دیجیتال مارکتینگ ، سئو و مشاوره‌ کسب و کارهای اینترنتی فعالیت دارم. از سال 1385 تحصیلات خود را در زمینه ی علوم کامپیوتر شروع کرده و دوره های هوش مصنوعی ، شبکه های عصبی ، منطق فازی ، برنامه نویسی دات نت، طراحی سایت ، دیتابیس ، امنیت دیتابیس ، دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ و سئو سایت را بصورت تخصصی گذرانده ام.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟