آموزش سئو

10 علت پنالتی گوگل و روش رفع پنالتی

اگر وب مستر باشید و یا به هر نحوی در فضای وب فعالیت داشته باشید ، خصوصا اگر نیازمند سئو سایت هستید ؛ حتما از  رفع پنالتی گوگل یا همان جریمه های گوگل شنیده اید. در این مقاله قصد داریم به بررسی رفع پنالتی گوگل ، علت های پنالتی گوگل و روش های رفع پنالتی گوگل آن بپردازیم پس تا پایان این مقاله با سئو شو همراه باشید.

رفع پنالتی گوگل چیست؟

کلیه موتورهای جستجو برای آنالیز داده های وبسایت ها جهت رتبه بندی و نمایش آن ها از الگوها و قوانین خاصی استفاده میکنند. هر جستجوگر از روش های متفاوتی نسبت به دیگری بهره میگیرد و در میان تمام جستجوگر ها میتوان گفت گوگل بیشترین سختگیری را دارد.

الگوریتم های گوگل تمامی وبسایت ها را بررسی میکنند و وبسایت هایی که با تمام قوانین سازگار باشند و از نظر ربات های گوگل مفید به نظر برسند را به نتایج بالاتر ارتقاء میدهد. در مقابل اگر ربات های گوگل هنگام آنالیز بک وبسایت به این نتیجه برسند که قوانین در آن ها رعایت نشده یا آن وبسایت قصد فریب دادن گوگل را دارد؛ آن را جریمه یا به اصطلاح پنالتی میکنند.

 

علت ها و راه حل رفع پنالتی گوگل چیست؟

 

باید گفت جریمه شدن از طرف گوگل به دلایل مختلفی انجام میگیرد. گاهی به روز شدن یک الگوریتم گوگل باعث میشود که وبسایت شما با آن در تعارض باشد و پنالتی شود و گاهی استفاده از تاکتیک های غلط سئو سایت  یا تکنیک های سئوی کلاه سیاه باعث پنالتی گوگل میشود. در ادامه به بررسی مهم ترین دلایل پنالتی شدن وبسایت ها توسط گوگل میپردازیم و راه حل هایی برای رفع پنالتی آن ها بیان میکنیم.

محتوای رایگان، فقط برای گوگل

 

سیاست های گوگل طوری اتخاذ شده اند که بهترین تجربه را برای کاربران به ارمغان بیاورند و در این زمینه بسیار با دقت و سختگیر عمل میکنند. یکی از مواردی که باعث میشود وبسایت شما از طرف گوگل جریمه شود این است که محتوای یک صفحه را به طور کامل به گوگل نمایش دهید اما محتوای قابل مشاهده برای کاربران را محدود کنیم مخصوصا کاربرانی که از گوگل ارجاع داده میشوند. اگر کاربران برای مشاهده یک محتوا نیاز به ثبت نام ، اشتراک یا پرداخت هزینه ای داشته باشند پس امکان پنالتی شدن این وبسایت بسیار بالا است.

پنالتی گوگل برای این مورد بسته به شرایط مختلف ممکن است جزئی مانند حذف صفحه مورد نظر از نتایج جستجو و یا کلی مانند جریمه کل دامنه باشد.

 

راه رفع پنالتی گوگل در این مورد چیست؟

 

گوگل به فکر وب مستر ها نیز بوده و برای جلوگیری از ضرر آن ها سیاست (اولین کلیک رایگان) را اتخاذ کرده است. بر اساس این سیاست شما میتوانید به کاربران اجازه دهید که یک محتوا را بدون هیچگونه شرطی مشاهده نمایند و برای دسترسی به دیگر صفحات سایت اقدام به ثبت نام یا خرید اشتراک نمایند.

اما اگر شما به همان دلایلی که گفته شد پنالتی شدید لازم است بررسی کنید که محتوای نمایش داده شده به گوگل چه تفاوتی با محتوایی که کاربر مشاهده میکند دارد و اقدامات اصلاحی لازم را انجام دهید. پس از اصلاح مشکل درخواست تجدید نظر را به گوگل ارسال کنید.

 

مخفی کردن محتوا و یا انتقال فریبکارانه

 

مانند مورد قبلی اگر در وبسایتی اعمالی انجام شود که اطلاعات دروغین به گوگل نمایش داده شود و یا کاربر با مراجعه به صفحه به صورت فریبکارانه صفحه ای دیگر را مشاهده نماید، قوانین مربوط به وب مستر ها نقض شده است. در این حالت اطلاع گوگل از این موضوع مساوی با جریمه یا پنالتی است.

جریمه گوگل در این موضوع مانند مورد قبلی به دو صورت کلی و جزئی میباشد.

پنالتی گوگل
پنالتی گوگل

راه رفع پنالتی گوگل این مورد چیست؟

 1. به کنسول جستجوی گوگل (Google search console ) مراجعه نمایید. منوی Crawl را انتخاب نمایید و در قسمت Fetch as google صفحات آسیب دیده را مشاهده و از وبسایت خود بردارید.
 2. محتوای صفحه را با محتوایی که گوگل مشاهده کرده است مقایسه کنید و تغییرات را برطرف کنید تا به صورت یکسان درآیند.
 3. تمام ریدایرکت ها را چک نمایید و آن هایی را که کاربران را به مقصد غیر مرتبط هدایت میکنند و یا کاربرانی که از منبع خاصی ارجاع داده شده اند را هدایت میکنند و یا هر نوع ریدایرکتی که به نظر فریبکارانه می آید را حذف کنید.
 4. پس از انجام موارد شده یاد شده درخواست تجدید نظر ارسال کنید.

گوگل پنالتی برای تصاویر

 

شاید تصور کنید که جریمه گوگل تنها به محتوای متنی تعلق دارد، اما این تصور اشتباه است. تصاویر نیز اگر با یک تصویر دیگر پنهان شوند، متفاوت از تصویر نشان داده شده به گوگل باشند و یا کاربران را به یک تصویر دیگر هدایت کنند شامل جریمه میشوند.

 

راه حل رفع پنالتی تصاویر چیست؟

 

برای رفع پنالتی که به دلیل تصاویر است بررسی کنید که تصاویر تفاوتی با تصویری که به گوگل نمایش داده میشود نداشته باشند. همچنین پلاگین های نصب شده بر روی وبسایت را بررسی کنید که تغییری بر روی تصاویر نداده باشند. پس از رفع مشکل میتوانید درخواست تجدید نظر ارسال کنید.

 

هکر ها به وبسایت نفوذ کرده اند

 

اگر از سیستم وردپرس و یا دیگر CMS ها استفاده میکنید و یا امنیت وبسایت شما مشکلی دارد هک شدن وبسایت شما غیر ممکن نیست. هکرها دائما در کمین این گونه وبسایت ها هستند تا با هک آنها لینک ها و محتوای مخرب را در آنها تزریق کنند. اگر وبسایت شما هک شده باشد گوگل اطلاعیه ای به شما میدهد با همین مضمون. شاید نشود اسم این مورد را جریمه گذاشت اما باعث افت وبسایت شما در نتایج گوگل میشود.

سئو شو

راه حل چیست؟

 

در این حالت باید هر چه سریع تر دست به کار شوید. برای اولین قدم با میزبان هاست خود تماس برقرار کنید و از امنیت هاست خود مطمئن شوید. سپس اط متخصصان امنیت کمک بگیرید تا ایمن سازی و قرنطینه سایت شما را انجام دهند. برای اطلاع از نوع هک میتوانید از کنسول جستجوی گوگل کمک بگیرید.

در قدم های بعدی باید میزان آسیب پذیری سایت خود را آزمایش کنید و باگ های امنیتی را اصلاح کنید. سپس پاکسازی سایت خود را شروع کنید و در نهایت درخواست تجدید نظر به گوگل ارسال کنید.

 

محتوای بی ارزش تولید نکنید

 

گوگل و کاربران هر دو از محتوایی که ارزش نداشته باشند تنفر دارند. جریمه اینگونه محتواها معمولا حذف از نتایج جستجو برای بار اول است. اما چه محتواهایی بی ارزش هستند؟

 • محتواهایی که با مترجم گوگل یا به صورت خودکار تولید شده اند
 • محتواهایی که از دیگر وبسایت ها کپی شده اند
 • محتواهایی که از نظر نگارشی مشکل دارند و یا توازن کلمات کلیدی در آن ها رعایت نشده است
 • محتواهایی که از نظر اطلاعاتی ارزشی ندارند و برای کاربر استفاده ای ندارند
 • صفحات و محتواهایی که به منظور فریب گوگل ساخته شده اند

راه حلی رفع پنالتی گوگل در این مورد چیست؟

 

 • بررسی محتواهای موجود وبسایت و شناسایی محتواهای بی ارزش و مغایر با موارد بالا و حذف آنها
 • بررسی محتواها و صفحات تکراری در وبسایت و حذف آنها
 • شناسایی صفحات وابسته و محتواهایی که ارزشی برای کاربر ندارند و حذف یا ارتقاء آنها
 • شناسایی محتواهای کوتاه و کم ارزش و ارتقاء آنها

پس از انجام موارد فوق درخواست تجدید نظر به گوگل ارسال کنید.

 

وجود لینک های غیر عادی در وبسایت

 

لینک دهی در محتوای وبسایت ها اصول خاصی دارد. اگر لینک های یک صفحه بیش از اندازه، بدون دلیل ، مصنوعی و یا به قصد فریب گوگل باشد نتیجه ای جز پنالتی گوگل ندارد. به تذکرات گوگل در این زمینه دقت کنید تا دچار مشکل نشوید.

پنالتی گوگل
پنالتی گوگل

روش رفع پنالتی گوگل چیست؟

 

در این مورد بهتر است قبل از جریمه شدن دست به کار شوید. لینک دهی وبسایت خود را با دقت و وسواس زیاد انجام دهید. ممکن است مدت ها گوگل به شما در این مورد هشدار بدهد و بی توجه به آن به کار خود ادامه دهید. اگر با مباحث مربوط به لینک سازی وبسایت آشنایی ندارید می توانید مقالات بخش لینک را در اینجا مطالعه نمایید.

اگر وبسایت شما به این علت پنالتی شده لینک های ناسازگار را حدف کنید و به گوگل درخواست بازبینی بدهید.

پنالتی گوگل چیست

در دسامبر سال 2000، گوگل از الگوریتم های رتبه بندی جدید خود رونمایی کرد. در همین موقع Toolbar وارد میدان شد و این نخستین مرتبه ای بود که عبارت رنک پیج به معنای واقعی و قابل استفاده معرفی شد. از ان زمان تا به امروز شاهد بهبود کیفیت نتایج جستجو بودیم و گوگل تمام تلاش خود را در این زمینه کرده است تا بهبود را به درستی لحاظ کند. بدین ترتیب، سایت هایی که دارای محتوای غنی تری بودند، در صدر نتایج جستجو قرار می گرفتند. در این زمان پنالتی گوگل چیست ، ذهن خیلی ها را درگیر کرد.

گوگل مانند ورزش عمل میکند، اگر شما مرتکب عملی برخلاف قوانین شوید، پنالتی در نظر گرفته می شود. درست مانند یک مسابقه فوتبال، داور تیم خطاکار را با پنالتی جریمه می کند.

زمانی که الگوریتم پنگوئن در سال 2012 به روز رسانی شد، شاهد بودیم که از هر ده سایت، یکی یا حذف می شد یا به انتهای نتایج تبعید می شد. بدین ترتیب، سایت ها مجبور شدند درباره کیفیت محتوایشان تجدید نظر کنند.

آموزش سئو

در بخش اول مقاله دریافیتم که پنالتی گوگل چیست و 6 مورد از دلیل های پنالتی گوگل (Google penalty) و رفع آنها پرداختیم. در این مقاله موارد بعدی را بررسی میکنیم و راهکارهای رفع جریمه گوگل را برای هر مورد بیان میکینم. لطفا تا پایان پنالتی گوگل چیست ، با ما همراه باشید.

عبارات کلیدی پنهان

در گذشته ای نه چندان دور بسیار مشاهده میشد که کلمات و یا متن های کلیدی مربوط و غیر مربوط به صورت پنهان در وبسایت ها قرار می گرفت به نحوی که برای گوگل قابل مشاهده باشد. این موضوع علی الخصوص در وبسایت های فارسی بسیار مشاهده میشد و باعث ایجاد نارضایتی در کاربران شده بود.

پنالتی گوگل چیست

با پیشرفت الگوریتم های گوگل به تدریج تمام وبسایت هایی که از این روش برای کسب رتبه و نمایش در صفحات اول گوگل استفاده کرده بودند از نتایج حذف شدند و جایگاه آنهارا وبسایت هایی با محتوای کاربر پسند گرفت. در حال حاضر استفاده از عبارت های کلیدی و یا حتی متن های غیر کلیدی به صورت پنهان در صفحات سایت مغایر با قوانین گوگل بوده و جریمه به همراه خواهد داشت.

جریمه های این مورد معمولا نتایج مرگباری برای وبسایت ها خواهد داشت و حتی در صورت اصلاح به راحتی رفع پنالتی نخواهد شد.

راه رفع پنالتی گوگل چیست؟

در اولین مرحله به کنسول جستجوی گوگل مراجعه کنید و صفحات جریمه شده را مشاهده کنید. سپس در صفحات به دنبال متن هایی که همرنگ بدنه سایت هستند و یا با استفاده از کد های جانمایی و … مخفی شده اند بگردید و آن ها را حذف کنید. هرگونه پاراگراف غیر مرتبط و غیر متعارف را حذف کنید. همچنین کلمات کلیدی که بیش از اندازه تکرار شده اند و یا عباراتی که بسیار تکرار شده اند را اصلاح نمایید. پس از انجام موارد یاد شده درخواست بازبینی به گوگل بدهید و امیدوار باشید که رفع جریمه شوید.

محتوای اسپم در پنالتی گوگل چیست ؟

در صورت دریافت مجازات ممکن است شما مطلع شود یا نشود گوگل پنالتی جریمه میکند وبسایت هایی را به آن ها اطلاع میدهد.” این نمونه یک محتوای اسپم است که یا از جملات بی ربط که کلمات کلیدی در آنها گنجانده شده استفاده کرده و یا توسط مترجم گوگل بدون هیچ دخل و تصرفی به داخل وبسایت کپی شده است.

اینگونه محتواها نه برای کاربران ارزشی دارد و نه برای جستجوگرها. در صورتی که گوگل با محتواهایی از این دست روبه رو شود آن ها را اسپم تشخیص داده و جریمه میکند.

راه رفع این مورد چیست؟

همانطور که در مقاله قبلی نیز عنوان کردیم؛ بهترین روش پیشگیری از جریمه شدن توسط گوگل است. به این منظور محتوای ارزشمند و کاربر پسند تولید کنید. بر خلاف دیگر جریمه های گوگل، در این مورد بی احتیاطی اصلا عقلانی نیست. جریمه های این مورد ممکن است به قیمت کل دامنه تمام شود.

پنالتی گوگل چیست

اما اگر احیانا به این دلیل با گوگل به مشکل برخوردید اگر برای بار اول است به کنسول جستجوی گوگل مراجعه نمایید و دقیقا طبق دستورالعمل ها عمل نمایید. اما اگر برای بار دوم به این مشکل برخوردید، بهتر است به فکر تشکیل یک سایت جدید باشید.

مطالب اسپم ثبت شده توسط کاربران

چه وب مستر باشید چه از کاربران اینترنت حتما با صدها ایمیل تبلیغاتی که برایتان ارسال شده است و یا کامنت های تبلیغاتی که کاربران در وبسایت شما گذاشته اند روبه رو شده اید. باید دقت کنید که برای جریمه شدن از سمت گوگل حتما نباید مقصر خودتان باشید.

دقت داشته باشید که تمام مطالبی که کاربران میتوانند مشاهده کنند گوگل نیز میبیند و بابت آنها نیز میتواند شما را جریمه کند. پس تمام قسمت هایی که کاربران میتوانند در آن دخالت داشته باشند را به طور مداوم بررسی کنید و مراقب مطالب اسپم باشید.

راه رفع این مورد چیست؟

همانطور که گفته شد جهت پیشگیری از جریمه باید به طور مداوم صفحات سایت را بررسی کنید. اما اگر جریمه شدید باید تمامی صفحاتی که کاربران میتوانند در آن نظر و یا نوشته ای ثبت کنند را بررسی کنید و اگر نوشته ای یافتید که حاوی مطالب تبلیغاتی بود، لینک های نامرتبط در آن وجود داشت و یا توسط ربات ها تولید شده بود آن را حذف کنید. سپس یک ضد هرزنامه مناسب در سایت خود به کار بگیرید و به گوگل در خواست تجدید نظر بدهید.

استفاده نامناسب از تگ ها

استفاده از تگ های مختلف در محتوای وبسایت در سئو تاثیر بسیار مثبتی دارد اما اگر این استفاده نامناسب و بیهوده باشد به جز تاثیر منفی که در سئوی وبسایت دارد در صورتی که توسط گوگل شناسایی شود منجر به جریمه از طرف گوگل خواهد شد. این جریمه میتواند جزئی باشد در صورتی که تنها در یک یا دو صفحه خطایی شناسایی شود و یا میتواند کلی باشد و دامنه را تحت تاثیر قرار دهد در صورتی که به طور گسترده در وبسایت استفاده شود.

راه رفع این مورد چیست؟

اگر به طور دقیق در مورد استفاده از تگ ها اطلاعات ندارید بهتر است ابتدا دستورالعمل استفاده از تگ ها و نشانه گذاری گوگل را مطالعه بفرمایید و سپس اقدام به استفاده نمایید. اگر به این دلیل جریمه شدید ابتدا طبق دستورالعمل نشانه گذاری ها را اصلاح کنید و سپس درخواست بازبینی بدهید.

نتیجه گیری

بهترین درمان، پیشگیری است. بهتر است قبل از جریمه شدن از طرف گوگل به فکر باشید. در صورتی که محتوایی مناسب تولید کنید و به فکر مخاطبان خود باشید و کمی از اصول سئو اطلاع داشته باشید؛ غیرممکن است که از طرف گوگل جریمه شوید. محتوایی تولید کنید که هم از نظر ساختاری و نگارشی مناسب باشد و هم از نظر اطلاعاتی برای مخاطبان مفید باشد.

امیدوارم از مقاله “پنالتی گوگل چیست” لذت برده باشید. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.
پنالتی گوگل چیست .

 

نمایش بیشتر

امیرحسین شمس

امیر حسین شمس | هم اکنون در زمینه های مختلفی چون طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو (SEO) ، امنیت سایت ، آموزش طراحی سایت ، دیجیتال مارکتینگ ، سئو و مشاوره‌ کسب و کارهای اینترنتی فعالیت دارم. از سال 1385 تحصیلات خود را در زمینه ی علوم کامپیوتر شروع کرده و دوره های هوش مصنوعی ، شبکه های عصبی ، منطق فازی ، برنامه نویسی دات نت، طراحی سایت ، دیتابیس ، امنیت دیتابیس ، دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ و سئو سایت را بصورت تخصصی گذرانده ام.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. سلام و عرض ادب جناب سعیدی عزیز
  در گذشته گوگل سایت را پنالتی می کرد، کمی بعد صفحه را و در حال حاضر گوگل کلمات را پنالتی می نماید.
  اگر می خواهید بدانید که پنالتی شده اید یا خیر؟ اگر کلمه شما پس از ایندکس شدن و بودن در محیط سرچ کنسول گوگل دیگر وجود نداشته باشد احتمالا شما پنالتی شده باشید.
  برای این که از پنالتی در بیایید ابتدا باید سایت خود را بر اساس المان های اصلی گوگل سئو نمایید.
  سپس شروع نمایید به تولید انبوه محتوای رایگان و ارزشمند.
  پس از مدتی که مشخص نیست و طبق تجربه ما حتی شده 1 (یک) سال ، می توانید این کلمه را از پنالتی خارج نمایید.
  استفاده از روش های کلاه سیاه احتمال درگیر کردن شما را با مساله پنالتی افزایش می دهد پس باید خیلی دقت نمایید.
  این بود پاسخ شما در مورد “روش رفع پنالتی گوگل” .
  با تشکر از شما که نظرات خود را با ما به اشتراک می گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟