آموزش سئو

الگوریتم پنگوئن و 2 بخشی که هدف قرار می دهد چیست ؟

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

در ادامه پروژه الگوریتم پاندا، به روز رسانی پروژه الگوریتم پنگوئن با هدف بهبود تجربه کاربران ، پاداش به وب سایت هایی با محتوای با کیفیت و حذف وبسایت هایی که درگیر ساخت بک لینک های اسپم به همراه کلمات کلیدی، از نتایج جستجو اعلام شد.

آموزش سئو

الگوریتم پنگوئن هنگام شروع فعالیت 3.1٪ از نتایج جستجوی گوگل در زبان انگلیسی را تحت تأثیر قرار داد. بین سال های 2012 تا 2016 پنگوئن 10 بروزرسانی را تجربه کرد تا با دقت بیشتری به کار خود ادامه دهد. الگوریتم پنگوئن از اوایل سال 2017 میلادی بخشی از الگوریتم اصلی گوگل است.

پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن
الگوریتم پنگوئن

هدف الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن دو بخش خاص را هدف خود قرار داده است:

لینک ها – ایجاد یا خرید بک لینک از وب سایت هایی با کیفیت متوسط و پایین، باعث ایجاد تصویری مصنوعی از محبوبیت یک وبسایت در فضای گوگل میشود. این موضوع به طور روشن فریب دادن گوگل برای کسب رتبه های برتر محسوب میشود.  به عنوان مثال، یک شرکت بیمه وبسایتی راه اندازی میکند و فضای انجمن ها را پر از کامنت های بی پایه با عنوان “بهترین شرکت بیمه در ایران” با لینک خود میکند و اینطور القاء میکند که این لینک ها طبیعی است. یا ممکن است تعدادی رپورتاژ آگهی از وبسایت های مختلف خریداری کند که هیچ ارتباطی با موضوع کار او ندارند.
استفاده هرز از کلمات کلیدی – این مورد را تا چند سال پیش به وفور در وبسایت های ایرانی مشاهده میکردیم. یک صفحه از یک سایت با تعداد زیادی کلمات کلیدی تکراری و یا جملات کلیدی بی مفهوم که قصد داشتند از این طریق به نتایج اول صفحات جستجو دست پیدا کنند. مانند مثال زیر:
الگوریتم پنگوئن

” قفل سازی ایران قفل قفل ساز در اصفهان است که ساکنان اصفهان هنگام نیاز به یک قفل ساز در اصفهان به آنها اعتماد دارند تا به سرعت در رفع نیازهای قفل سازی در اصفهان به آنها کمک کنند و قفل های آنان را تعمیر کند.”

یا، قفل ساز فرضی در اصفهان ممکن است تعداد زیادی از اسامی شهرها را در یکی از صفحات وب سایت وی بچسباند، مانند:

ما در خدمت اصفهان ، کاشان ، قم ، سمیرم ، تهران ، مشهد ، شیراز ، اهواز ، آبادان ، بجنورد ، دنور، تورنتون، بولدر، لاکوود، آروادا، تورنتون، هندرسون، سنتریال، موریسون، گلدن، آرورا، لون تری، کستل پینز، رکسبورو، آسپن، کونیفر، الدورادو اسپرینگز، لافایت، واتکینز، آلتونا، لانگ مونت، داکانو، پوندروسا پارک، هادسون، کول کرک و جیمزستون.

چگونه کشف کنیم وبسایتمان توسط الگوریتم پنگوئن نشانه گیری شده است؟

در مرحله اول، این مهم است که تشخیص دهید توسط پنگوئن نشانه گیری شده اید و یا یک جریمه معمولی برای لینک های غیر طبیعی است. به طور کلی، پنگوئن یک به مانند یک فیلتر در فهرست گوگل عمل میکند و در مورد همه وبسایت ها اعمال میشود. در حالی جریمه های دستی تنها برای یک وبسایت هستند که گوگل مشخص کرده است که محتوای آن هرزنامه است.

این جریمه های دستی معمولا نتیجه گزارش های منفی کاربران گوگل است که محتوای یک وبسایت را اسپم تشخیص داده اند. همچنین برخی از وبسایت ها بیشتر از دیگران نظارت میشوند و بیشتر در چشم هستند.

اگر آمار وبسایت شما نشان از افت ترافیک و رتبه سایت در تاریخی که پنگوئن بروز شده است و یا مطالب جدیدی ایندکس کرده اید، دارد ممکن است تحت تأثیر این الگوریتم قرار گرفته باشید. مطمئن شوید که تغییرات ناشی از الگوهای فصلی یا دیگر مسائل نباشد. همچنین بررسی کنید که آیا بهینه سازی کلمات کلیدی شما یا شیوه های لینک سازی شما اسپم محسوب میشود یا خیر.

چگونه از جریمه پنگوئن نجات یابیم

بر خلاف جریمه های دستی، که برای رفع آنها باید پس از انجام اصلاحات اساسی یک درخواست تجدید نظر به گوگل ارسال کنید. برای رفع جریمه های الگوریتم پنگوئن چنین درخواستی را ارسال نمیکنید. در عوض باید اقدام به رفع تمامی مشکلات وبسایت خود کنید تا دفعه دیگر که خزنده های گوگل به سایت شما سر میزنند، حکم بخشش شما را صادر کنند. مراحل رفع مشکلات به این صورت است:

حذف لینک های غیر طبیعی که شما بر آنها کنترل دارید. شامل تمام لینک هایی که خودتان ساخته اید یا بک لینک هایی که در جریان ساخت آنها بوده اید.
رد کردن لینک های مشکوک که قادر به کنترل آنها نیستید. مانند لینک های موجود در کامنت ها.
تجدید نظر در محتوای وب سایت شما برای بهینه سازی بیش از حد، اطمینان از اجرای کلمات کلیدی مناسب به جای استفاده از روبات ها، کلمات تکراری یا نامربوط در صفحاتی که این هیچ ارتباطی بین موضوع و کلمات کلیدی مورد استفاده نیست.
بررسی محتوای وبسایت برای بهینه سازی نهایی، اطمینان از استفاده صحیح از کلمات کلیدی مناسب ، حذف کلمات تکراری یا نا مربوط در صفحاتی که ارتباطی با موضوع و کلمه کلیدی مورد استفاده نیست.
و نهایتا …
الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن
الگوریتم پنگوئن

به طور خلاصه، الگوریتم پنگوئن برای رفع ضعف شدید در سیستم جستجوی گوگل ایجاد شده است که باعث میشود الگوریتم آنها توسط تعداد بسیار زیادی از لینک های بی کیفیت و کلمات کلیدی نامربوط و بیش از اندازه فریب داده شود. برای جلوگیری از جریمه های گوگل و حفظ ارزش وبسایت خود در نگاه گوگل کلیه مطالبی که منتشر میکنید باید منعکس کننده یک گفتار طبیعی باشند و شیوه های ایجاد لینک در آنها باید ایمن تلقی شود.

سایر حقایق در مورد به روز رسانی الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن در ابتدا به عنوان یک “فیلتر” جداگانه از بدنه اصلی گوگل راه اندازی شد که از طریق آن نتایج جستجو کنترل میشد. اما در سپتامبر سال 2016 گوگل اعلام کرد که پنگوئن بخشی از الگوریتم اصلی رتبه بندی موتور جستجو شده است.

یکی از کارمندان کمپانی گوگل، جان مولر، الگوریتم پنگوئن را یک الگوریتم سطح گسترده وبسایت نامیده اند. به این معنی که وجود تعدادی لینک بی کیفیت که به یکی از صفحات وبسایت شما اشاره میکنند میتواند منجر به کاهش اعتماد گوگل به کل صفحات وبسایت شما شود. با این حال برخی سئو کاران معتقدند که که پس از ارائه پنگوئن 4، ممکن است این فیلتر کمی نرم شده باشد تا دیگر جریمه ها بر کل دامنه اعمال نشود.

نمایش بیشتر

امیرحسین شمس

امیر حسین شمس | هم اکنون در زمینه های مختلفی چون طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو (SEO) ، امنیت سایت ، آموزش طراحی سایت ، دیجیتال مارکتینگ ، سئو و مشاوره‌ کسب و کارهای اینترنتی فعالیت دارم. از سال 1385 تحصیلات خود را در زمینه ی علوم کامپیوتر شروع کرده و دوره های هوش مصنوعی ، شبکه های عصبی ، منطق فازی ، برنامه نویسی دات نت، طراحی سایت ، دیتابیس ، امنیت دیتابیس ، دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ و سئو سایت را بصورت تخصصی گذرانده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟