لینک سازی خارجی

انواع لینک از نظر گوگل و سئو

اگر وبمستر باشید میدانید که تا پیش از این انواع لینک از نظر گوگل به دو دسته dofollow و nofollow تقسیم میشدند. اما اکنون دو دسته دیگر نیز برای شناسایی لینک ها معرفی شده است.صفت جدید لینک ها UGC و sponsored نام دارند. در ادامه شما را با انواع لینک از نظر سئو آشنا میکنیم و لینک های جدید گوگل را به شما معرفی میکنیم.

ضرورت وجود انواع لینک و دسته بندی آنها

 

پیش از سال 2005 برچسبی برای شناسایی لینک ها وجود نداشت و گوگل همه لینک ها را به یک چشم نگاه میکرد. این قضیه موجب سوء استفاده صاحبان سایت ها میشد. به طوریکه یک وب مستر میتوانست با لینک سازی اسپم، به طور مثال کامنت در وبلاگ ها یا مزرعه های لینک به رتبه های اول گوگل دست پیدا کند.

این شرایط موجب نارضایتی کاربران از محیط گوگل میشد. به دلیل اینکه ممکن بود وبسایت هایی در نتیجه های اول گوگل نمایش داده شوند که محتوای مناسبی ندارند. همچنین صاحبان وب سایت تمرکز خود را به ساخت بک لینک اختصاص میدادند نه افزایش کیفیت محتوا. به همین دلیل گوگل در سال 2005 تصمیم به اختصاص دادن دو صفت به لینک ها شد تا بتواند انواع لینک ها را از جمله لینک های اسپم را تشخیص بدهد.

این کار از چند وجه منفعت دارد. اول اینکه به نفع کاربران است برای اینکه محتوای بهتری به صدر نتایج جستجو میرسد. دوم اینکه گوگل به راحتی میتواند لینک های قابل استفاده را تشخیص دهد. در نهایت به نفع صاحبان وب سایت است به این دلیل که میتوانند مسئولیت لینک هایی که کاربران درج کرده اند یا اسپم و تبلیغاتی هستند را از سر خود باز کنند و بابت آنها جریمه نشوند. در ادامه این دو صفت را بررسی خواهیم کرد.

صفت های لینک
صفت های لینک

صفت Dofollow یا Foloow در لینک ها

 

هر لینکی در حالت عادی follow محسوب میشود مگر اینکه صفت دیگری به آن اختصاص یابد. پس اگر لینکی را بدون صفت وارد کنیم از نوع فالو محسوب میشود. لینک های فالو توسط گوگل دنبال میشوند و از طریق آنها صفحات مقصد را ایندکس میکنند. بک لینک هایی که در سئو اهمیت دارند و گوگل برای آنها ارزش قائل است از این نوع هستند.

 

صفت nofollow در لینک ها

 

از سال 2005 تا همین چند ماه پیش انواع لینک ها از نظر گوگل به همین دو دسته follow و nofollow تقسیم میشد. این صفت برعکس نوع قبلی توسط گوگل دنبال نمیشود و اعتبار سایت مبدأ برای آن در نطر گرفته نمیشود. اینگونه لینک ها به طور مستقیم بر روی نتایج موتورهای جستجو تاثیری ندارند. اما دقت داشته باشید که گوگل از تمامی انواع لینک ها برای شناخت بهتر صفحات وب استفاده میکند.

لینک های nofollow به طور معمول در بخش هایی از سایت که کاربران در آن دخالت دارند مانند کامنت ها و پروفایل ها و یا لینک هایی که صاحبان وبسایت قصد ندارند اعتباری برای آنها قائل شوند استفاده میشود. بحث های بسیار زیادی درباره آینده این نوع لینک ها وجود دارد. بسیاری از متخصصان معتقدند که در آینده گوگل از این نوع لینک ها نیز برای امتیاز دهی بهتر به وبسایت ها استفاده میکند.

در حال حاضر نیز طبق بیانیه گوگل لینک های nofollow برای شناسایی بهتر متن های صفحات استفاده میشود و به عنوان یک راهنما برای الگوریتم های گوگل فعالیت دارد. پس بهتر است وبسایت ها در کنار بک لینک های فالو، تعدادی بک لینک nofollow نیز داشته باشند.

 

انواع لینک های جدید گوگل

 

همانطور که ذکر کردیم گوگل در شهریور ماه 1398 در وبلاگ خود اعلام کرد برای شناسایی بهتر لینک های دو صفت جدید در نظر گرفته است که هر کدام برای هدف خاصی در نظر گرفته شده اند.

لینک های دارای اسپانسر (Sponsored link)

این صفت همانطور که از نامش پیداست برای لینک هایی استفاده میشود که به منظور تبلیغات استفاده شده اند و بابت آنها هزینه ای دریافت شده است و یا به نحوی تحت حمایت هستند.

لینک های تولید شده توسط کاربران (UGC)

Ugc که مختصر شده user generated content می باشد صفتی است که برای لینک های تولیدی کاربران استفاده میشود. صاحبان وب سایت میتوانند از این صفت در هر لینکی که توسط شخصی به جز خودشان تولید شده است استفاده کنند. به طور مثال لینک های موجود در انجمن ها ، کامنت ها و یا پروفایل ها از این دسته محسوب میشوند.

"<yoastmark

تکلیف لینک های Nofollow چه میشود؟

اگر بپرسید که با معرفی این دو صفت جدید تکلیف لینک هایnofollow موجود چه میشود باید بدانید با معرفی این دو صفت اتفاقی برای لینک های nofollow نخواهد افتاد و با همان کاربرد قبلی قابل استفاده خواهد بود. برای لینک های جدید نیز به مانند قبل در هر حالتی که نخواهید اعتباری به لینک های موجود اختصاص دهید میتواند از صفت نوفالو استفاده کنید.

بهتر است بدانید از 1 مارس 2020 گوگل لینک های نوفالو را هم ایندکس خواهد کرد. پیش از این گوگل زمانی که به یک لینک نوفالو میرسید بدون وارد شدن به آن گذر میکرد. اما پس از این تاریخ ربات های گوگل لینک های نوفالو را هم برای خزیدن استفاده میکند. با تمام تفاسیر ذکر شده همچنان تاثیر اینگونه لینک ها در رتبه سایت ها قطعی نیست.

 

 

سوالات متداول

آیا اعتبار صفت های جدید با نوفالو تفاوتی دارد؟

در صورت استفاده از صفت های اشتباه چه اتفاقی می افتد؟

چرا باید زحمت استفاده از صفت های جدید را به خودمان بدهیم؟

دانلود PDF این صفحه

مخاطب گرامی، شما میتوانید کاملا رایگان فایل PDF این صفحه را برای استفاده های بعدی ذخیره کنید.

نمایش بیشتر

امیرحسین شمس

امیر حسین شمس | هم اکنون در زمینه های مختلفی چون طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو (SEO) ، امنیت سایت ، آموزش طراحی سایت ، دیجیتال مارکتینگ ، سئو و مشاوره‌ کسب و کارهای اینترنتی فعالیت دارم. از سال 1385 تحصیلات خود را در زمینه ی علوم کامپیوتر شروع کرده و دوره های هوش مصنوعی ، شبکه های عصبی ، منطق فازی ، برنامه نویسی دات نت، طراحی سایت ، دیتابیس ، امنیت دیتابیس ، دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ و سئو سایت را بصورت تخصصی گذرانده ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟