سئو داخلی (On-page SEO)

لینک داخلی چیست ؟

لینک داخلی چیست ؟

لینک سازی داخلی :

هایپرلینکی است که به همان دامنه ای که لینک در آن وجود دارد (دامنه مبدا) ارجاع می شود و لینک داخلی را پدید می آورد.

نمونه کد

<a href=”http://www.same-domain.com/” title=”Keyword Text”>Keyword Text</a>

لینک داخلی چیست ؟
لینک داخلی چیست ؟

فرمت بهینه لینک‌ داخلی چیست؟

در قسمت انکرتکست لینک، از کلیدواژه‌هایی که توصیف کننده و اشاره کننده به موضوع صفحه اند یا کلیدواژه‌هایی که در صفحه مبدا به آن‌ها اشاره شده است، استفاده کنید.

لینک داخلی چیست؟

لینک داخلی چیست ؟ لینک هایی هستند که از یک صفحه در یک دامنه، به صفحه ای دیگر در همان دامنه ارجاع می شوند و معمولا در سیستم مسیریابی اصلی سایت استفاده می شوند.

این نوع لینک ها به سه دلیل سودمند هستند:

  • به کاربران اجازه می دهند که بین صفحات جابجا شوند.
  • به ایجاد سلسله مراتب اطلاعات در سایت کمک می کنند.
  • به تقسیم اعتبار و اهمیت بین صفحات یک وبسایت کمک می‌کند.

تکنیک های سئو (SEO)

لینک های داخلی در ایجاد ساختار سایت و تقسیم اعتبار بین صفحات سودمند هستند. به همین دلیل، این بخش درمورد ایجاد یک ساختار سازگار با سئو در سایت توسط لینک های داخلی می باشد.
در یک صفحه منفرد، موتور های جستجو برای لیست کردن صفحات در ایندکس های مبتنی بر کلیدواژه خود، نیاز به مشاهده و دسترسی به محتوا دارند. آن ها همچنین برای یافتن صفحات داخل یک وبسایت، باید به نوعی ساختار لینک که به اسپایدر‌ها (Spiders) اجازه مرور مسیرهای وبسایت را دهد، دسترسی داشته باشند. (برای اینکه نگاهی به ساختار لینک وبسایت خود بیندازید، آن را از طریق لینک اکسپلورر اجرا کنید.)

بسیاری از سایت ها، مرتکب اشتباه بزرگی شده و  نویگیشن (navigation) اصلی لینک های خود را در مسیرهایی که موتورهای جستجو به آن‌ها دسترسی ندارند، پنهان می‌کنند.
این امر مانع از لیست شدن صفحات سایت در ایندکس‌های موتورهای جستجو می‌شود. تصویر پایین، تصویری از چگونگی رخ دادن این مسئله است:

در مثال بالا، اسپایدر رنگارنگ گوگل صفحه A را جستجو کرده و لینک های داخلی به صفحه B و E می بیند. بااینکه صفحات D و C ممکن است صفحات مهمی باشند، اسپایدر راهی برای دستیابی به آن ها ندارد یا حتی ممکن است از وجود آن‌ها بی خبر باشد؛ چرا که هیچ لینک مستقیم و قابل دسترسی ای به آن صفحات ارجاع نشده است.

تا جایی که به گوگل مربوط است، این صفحات اصولا وجود ندارند. در وهله اول اگر اسپایدر ها توانایی دستیابی به صفحات را نداشته باشند، محتوای عالی، استفاده خوب از کلیدواژه ها و بازاریابی هوشمندانه هیچ تفاوتی ایجاد نخواهد کرد.

لینک داخلی چیست ؟
لینک داخلی چیست ؟

ساختار بهینه و مطلوب برای یک وبسایت شبیه به یک هرم است (که نقطه بزرگ بالای هرم، صفحه اصلی سایت است):

این ساختار، دارای حداقل تعداد ممکن لینک بین صفحه اصلی و هر صفحه مفروض دیگر می باشد. این امر باعث می شود اعتبار لینک بین تمام صفحات سایت  تقسیم شود و درنتیجه قدرت رنکینگ هر صفحه افزایش یابد.
این ساختار در بسیاری از سایت‌های دارای عملکرد بالا (مانند Amazon.com) به شکل سیستم‌های مجموعه و زیر مجموعه ای(category and subcategory) متداول است.

اما چگونه این امر صورت می‌گیرد؟ بهترین راه استفاده از لینک های داخلی و ساختار های URL مکمل است. برای مثال، به صفحه ای واقع در آدرس http://www.example.com/mammals…  با انکرتکست “cats” بصورت داخلی لینک می‌کنند.
تصویر زیر یک لینک داخلی با فرمت صحیح را نشان می‌دهد. فرض کنید این لینک در دامنه jonwye.com  قرار دارد.

در تصویر بالا، تگ a نشانگر آغاز یک لینک است. تگ های لینک می‌توانند حاوی تصاویر، متن و غیره باشند که همگی یک نقطه “قابل کلیک” را جهت جابجایی کاربران بین صفحات، در صفحه ایجاد می‌کنند.
“هایپرلینک” ها مفهوم اصلی اینترنت هستند. محل ارجاع لینک به مرورگر و موتورهای جستجو سایتی که لینک به آن اشاره دارد را نشان می دهد. در این مثال، آدرس http://www.jonwye.com  مرجوع شده است.
در قسمت بعد، بخش قابل مشاهده لینک برای بازدیدکنندگان که در دنیای سئو “انکرتکست” نامیده می شود، صفحه ای که لینک به آن ارجاع شده است را توصیف می‌کند.
در این مثال، صفحه مرجوع، درمورد کمربند های سفارشی ساخته شده توسط مردی به نام Jon Wye است، بنابراین لینک از انکرتکست “Jon Wye’s custom designed belts” استفاده می‌کند. تگ </a> لینک را می بندد، که بعدها بر عناصر داخل صفحه مشخصه لینک اعمال نشود.

این ابتدایی ترین فرمت یک لینک است که برای موتورهای جستجو کاملا قابل درک است. اسپایدرهای موتورهای جستجو می‌دانند که باید این لینک را به لینک گراف وب موتور اضافه کنند، از آن برای محاسبه متغیرهای مستقل از جستجو (مثل MOZrank) استفاده کنند و آن را جهت ایندکس کردن محتویات صفحه دنبال کنند.

در ادامه، درمورد دلایل اینکه چرا یک صفحه ممکن است غیرقابل دستیابی و درنتیجه ایندکس نشده باشد، بحث می کنیم.

لینک داخلی چیست ؟
لینک داخلی چیست ؟

لینک های دارای فرم نیازمند ارسال

فرم ها می‌توانند حاوی عناصری مقدماتی مانند منوی کشویی یا عناصری به پیچیدگی یک پرسشنامه کاملا توسعه‌یافته باشند. درهر دو حالت، اسپایدر های جستجو سعی در “ارسال” فرم ها نمی کنند و بنابراین، هر لینک و محتوایی که از طریق یک فرم قابل دسترسی باشد، برای موتور جستجو غیرقابل مشاهده و نامرئی است.

لینک هایی که فقط توسط سرچ باکس های داخلی قابل دسترسی هستند

اسپایدر ها تلاشی جهت جستجو برای یافتن محتوا نخواهند کرد و بنابراین، تخمین زده می شود که میلیون ها صفحه پشت دیوار های کاملا غیرقابل دسترسی سرچ باکس های داخلی مخفی هستند.

لینک هایی با جاوا اسکریپت غیرقابل تجزیه

لینک هایی که با استفاده از جاوااسکریپت ساخته می شوند بسته به پیاده سازی آن ها ممکن است از نظر اندازه کم ارزش یا غیرقابل بررسی  باشند. به همین دلیل، توصیه می شود در هر پیجی که در آن ترافیک ارجاع موتورهای جستجو مهم است، بجای لینک های مبتنی بر جاوااسکریپت از لینک های استاندارد HTML استفاده شود.

لینک های تعبیه شده در فلش، جاوا یا سایر پلاگین ها

هرلینکی که در در فلش، اپلت های جاوا و پلاگین های دیگر تعبیه شده باشد معمولا برای موتورهای جستجو غیرقابل دسترسی است.

لینک‌هایی که به صفحات مسدود‌شده توسط متا تگ Robots یا Robots.txt ارجاع شده اند

فایل Robots.txt و متا تگ Robots هردو به یک دارنده سایت اجازه محدودکردن دسترسی اسپایدرها به یک صفحه را می دهند.

لینک داخلی چیست ؟
لینک داخلی چیست ؟

لینک های داخل صفحات دارای صدها یا هزاران لینک

موتورهای جستجو پیش از اینکه عمل اسپایدرینگ (spidering) صفحات اضافی لینک شده در صفحه اصلی را متوقف کنند، دارای محدودیت اسپایدرینگ 150 لینک در هر صفحه هستند.
این محدودیت تاحدودی قابل انعطاف است، و در صفحات منحصرا مهم ممکن است 200 یا 250 لینک دنبال شود، اما بطور کلی عاقلانه است که تعداد لینک های هر صفحه را تا 150  محدود کنید و در غیر این صورت ریسک از دست دادن قابلیت اسپایدرینگ صفحات اضافی را قبول کنید.

لینک های داخل Frame یا I-Frame ها

از نظر فنی، لینک ها در فریم و ای فریم ها قابل بررسی هستند، اما هردو برای موتورهای جستجو مشکلات ساختاری درزمینه ساماندهی و دنبال کردن بوجود می آورند.
تنها کاربرانی که دارای درک فنی خوب از چگونگی ایندکس کردن و دنبال کردن لینک‌ها در فریم‌ها هستند باید درترکیب با لینک کردن داخلی، از این عناصر استفاده کنند.

با اجتناب از این دام ها، یک وب مستر می تواند لینک های قابل بررسی و بی نقصی داشته باشد که به اسپایدر ها اجازه دسترسی آسان به صفحات خود را می دهند. می توان بر لینک‌ها مشخصه های اضافی اعمال کرد، اما موتور ها تقریبا همه این ها را نادیده می گیرند، به استثنای تگ rell=”unfollow”.

آیا می‌خواهید نگاهی اجمالی به نمایه سازی سایت خود بیندازید؟ از ابزاری مانند Moz Pro، لینک اکسپلورر، یا Screaming Frog برای اجرای بررسی سایت استفاده کنید.
سپس تعداد صفحاتی که در بررسی ظاهر شد را با تعداد صفحات لیست شده هنگام اجرای یک سایت را مقایسه کنید.

لینک داخلی چیست ؟
لینک داخلی چیست ؟

تگ rell=”unfollow” به شکل زیر قابل استفاده است:

<a href=”/” rel=”nofollow”>nofollow this link</a>

در این مثال، با اضافه کردن مشخصه rell=”unfollow” به تگ لینک، وب مستر به موتورهای جستجو می گوید که لینک موردنظر در محاسبه آتوریتی و رنکینگ صفحه وارد نشود اما همچنان ایندکس شود.
نوفالو (Nofollow) ابتدا بعنوان روشی برای کمک به متوقف کردن گست بوک، تزریق لینک اسپم و توضیحات خودکار بلاگ انجام شد، اما در گذشت زمان به روشی تبدیل شد که به موتورهای جستجو می گوید که ارزش هر لینکی که معمولا رد می شود را احتساب نکند.
تفسیر لینک هایی که از تگ نوفالو در آن ها استفاده شده است در موتور های جستجوی مختلف اندکی متفاوت است.

نمایش بیشتر

امیرحسین شمس

امیر حسین شمس | هم اکنون در زمینه های مختلفی چون طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو (SEO) ، امنیت سایت ، آموزش طراحی سایت ، دیجیتال مارکتینگ ، سئو و مشاوره‌ کسب و کارهای اینترنتی فعالیت دارم. از سال 1385 تحصیلات خود را در زمینه ی علوم کامپیوتر شروع کرده و دوره های هوش مصنوعی ، شبکه های عصبی ، منطق فازی ، برنامه نویسی دات نت، طراحی سایت ، دیتابیس ، امنیت دیتابیس ، دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ و سئو سایت را بصورت تخصصی گذرانده ام.

‫2 نظرها

  1. لینک داخلی چیست عنوان بسیار مناسبی برای این محتوا شاید نباشه ! چون احتمال بازدید شما را خیلی کاهش میده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟