سئو داخلی (On-page SEO)

سئو on-site (همچنین به عنوان SEO به صورت درون صفحه ای نیز شناخته می شود)

عمل بهینه سازی عناصر در وب سایت را به منظور ارتقای رتبه و کسب ترافیک ارتباطی بیشتر از طریق موتورهای جستجو مهیا می کند. (“SEO on-site” یا سئو on-site بر خلاف لینک های دیگر اینترنت و سایر سیگنال های خارجی است و به طور کلی با عنوان “SEO off-site” شناخته می شوند.) این نوع از سئو به بهینه سازی محتوا و کد منبع HTML یک صفحه را بر می گردد.

سئو on-site علاوه بر کمک به موتورهای جستجو برای تفسیر محتوا ، به کاربران کمک می کند تا به سرعت و به طور واضح درک کنند که یک صفحه در مورد چیست و اینکه آیا آن را به جستجوی آنها مرتبط می کند یا خیر.

در حقیقت، این نوع سئو به موتورهای جستجوگر کمک می کند در صورت بازدید از یک صفحه، درک کنند که یک انسان چه چیزی را مشاهده می کند (و چه ارزشی را کسب می کند)، به طوری که موتورهای جستجو می توانند درک کنند که بازدید کنندگان چه چیزی را محتوای باکیفیت در نظر می گیرند.

سئو سایت چیست ؟

سئو on-site
سئو on-site

هدف نهایی سئو on-site را می توان به شکل زیر در نظر گرفت:

 • درک می کند که محتوای یک صفحه سایت در مورد چیست؛
 • شناسایی آن صفحه به گونه ای که مربوط به کلمات کلیدی جستجو شده باشد (به عنوان مثال یک کلمه کلیدی خاص یا مجموعه ای از کلمات کلیدی).
 • صفحه ی یافت شده ، مفید و ارزشمند ارزیابی می شود و از رتبه خوبی در نتایج موتور جستجو (SERP) برخوردار می گردد.
سئو on-site
سئو on-site

کلمات کلیدی ، محتوا و سئو در سایت 

در گذشته، سئوی موجود در سایت، مترادف با استفاده از کلمات کلیدی بود و به طور خاص، از یک کلمه کلیدی باارزش در چندین بخش مهم در یک وب سایت استفاده می شد.

برای درک اینکه چرا کلمات کلیدی دیگر در مرکز سئو on-site نیستند، این نکته مهم را متذکر می شویم :

 مضامین محتوایی|از نظر تاریخی، این که آیا صفحه ای برای مدت معین رتبه بندی شده یا خیر، به استفاده از كلید واژه های مناسب در مکان های معین و مورد انتظار در یك وب سایت بستگی داشته است .

علت این بوده است تا موتورهای جستجو بتوانند دریابند و بفهمند كه محتوای آن صفحه چیست.

امروزه موتورهای جستجو از لحاظ ظاهری پیشرفته تر شده اند. آنها می توانند معنای صفحه را با استفاده از مترادف ها و زمینه ای که در آن محتوا ظاهر می شود استخراج کنند، یا حتی فقط با توجه به فرکانس مورد استفاده در ترکیب کلمات خاص این مسائل را دریابند.

 در حالی که استفاده از کلمات کلیدی هنوز اهمیت دارد، روش های تجویز شده مانند استفاده از یک کلمه کلیدی در مکان خاص با تکرار کردن آن کلمه دیگر روش مناسبی برای ایجاد سئو در صفحه نیست.

آنچه مهم است، ارتباط یا لینک است. برای هر یک از صفحات خود، از خود بپرسید که آیا محتوای مربوط به قصدی که کاربر در پشت کلمه ی جستجو شده داشته است مرتبط است؟

به این ترتیب، در سئو سایت ، کمتر وابسته به تکرار یا قرار دادن کلمات کلیدی است و بیشتر در مورد درک این هست که کاربران شما چه کسانی هستند، به دنبال چه چیزی هستند و در مورد چه مباحثی (کلمات کلیدی) می توانید محتوا را ایجاد کنید که به بهترین نحو آن نیاز را برآورده کند.

سئو on-site
سئو on-site

صفحاتی که این معیارها را رعایت می کنند دارای محتوایی هستند که عبارتند از:

 • عمق: محتوای کم عمق یکی از اهداف خاص گوگل پاندا بود؛ امروزه کم و بیش فرض بر این است که محتوا باید به اندازه کافی کامل باشد تا شانس خوبی در رتبه بندی داشته باشید.
 • کاربر پسند: آیا مطالب قابل خواندن است؟ آیا در سایت شما به گونه ای سازماندهی شده است که بازدیدکننده سایت به راحتی قابل هدایت باشد؟ آیا عموماً تمیز است، یا دارای تبلیغات و پیوندهای وابسته است؟
 • منحصر به فرد: اگر به درستی مورد توجه قرار نگرفته باشد، مطالبی که در جایی دیگر از سایت شما (یا در جای دیگر اینترنت) کپی شده است، ممکن است بر توانایی سایت در رتبه بندی در موتورهای جستجو تأثیر بگذارد.
 • معتبر و قابل اعتماد: آیا محتوای شما به تنهایی به عنوان یک منبع قابل اعتماد برای اطلاعات در مورد یک موضوع خاص است؟
 • هماهنگ با هدف جستجوی کاربر: بخشی از ایجاد و بهینه سازی برای محتوای با کیفیت نیز ارائه در انتظارات جستجوگران نیز نمایان می شود. مباحث محتوا باید با سوالات جستجوی رتبه بندی شده مطابقت داشته باشد.
سئو on-site
سئو on-site

سئو (SEO) در سایت غیر مرتبط با کلمات کلیدی

گذشته از کلمات کلیدی (مباحث) مورد استفاده در محتوا در یک صفحه وب و چگونگی بحث در مورد آنها، چندین عنصر “کلمه کلیدی-آگنوستیک” وجود دارد که می توانند در بهینه سازی سئوی on-site یک صفحه تأثیر بگذارند.

این عوامل شامل مواردی مانند:

 • استفاده از پیوند در یک صفحه: چند لینک وجود دارد؟ آیا داخلی یا خارجی هستند؟ آنها به کجا اشاره می کنند؟
 • سرعت بارگذاری صفحه
 • استفاده از داده های ساختاری org یا سایر نشانه گذاری ها
 • ساختار URL صفحه
 • مناسب بودن برای موبایل
 • اطلاعات مرتبط

همه این عناصر به یک ایده اصلی مرتبط هستند: ایجاد یک تجربه کاربری خوب. هرچه یک صفحه قابل استفاده تر باشد (از نظر فنی و غیر فنی)، بهینه سازی آن در سایت بهتر است.

خدمات  سئو سایت در سئو شو را بیشتر بشناسید

دانلود فایل PDF سئو ON-SITE

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟